Tulosparannukset ovat erinomaisia, mutta sijoittajat suhtautuvat nuivasti tulosparantajiin

Sijoittaminen Talous

Vuoden 2021 tuloksestaan kertoneet ovat tehneet merkittäviä tulosparannuksia verrattuna vuoteen 2020 (kuva). Sijoittajat ovat pääsääntöisesti olleet erittäin happamia ja palkinneet kurssilaskulla. Edes 100% lähentelevä tulosparannus ei ole kelvannut. Kuukaudessa kurssi on silti saattanut pudota.

Mistä moinen nuiva suhtautuminen. Pääsääntöisesti sijoittajilla on täytynyt olla muut asiat mielessä kuin yrityksen menestys. On ilmeisesti pelätty jotain: koronaa, sotaa, inflaatiota, korkojen nousua, talouden ylikuumentumista, kiinan kiinteistömarkkinoita tai mitä kukin onkaan halunnut pelätä. Pelko ja pessimismi on tavalla tai toisella vallannut mielet.  Kullakin on omanlaisensa pelko. Mutta luottamus on yhteistä ja samanlaista kaikille – turvallisuuden tunnetta. Tuota yhteistä luottamusta ei nyt vaan tahdo olla.

Jos muidenkin yhtiöiden tulokset ovat hyviä, talous jatkaa kasvuaan eikä sotaa tulekaan niin kenties pelot vähitellen vaimenevat. Eihän ihminen jaksa ikuisesti pelätä asiaa joka ei sitten kuitenkaan näytä tapahtuvan tai joka tapahtuu tavalla joka ei sitten ollutkaan niin paha.

 

 

 

 

2 thoughts on “Tulosparannukset ovat erinomaisia, mutta sijoittajat suhtautuvat nuivasti tulosparantajiin

  1. Noista luettelon yhtiöistä muutamilla on alhainen p/e kun se lasketaan viimeisen vuoden tuloksen perusteella:
    SSAB: 3,2
    UPM: 13
    Stora: 11

    Ainakin näistä kolmesta voisi sanoa että kohtuuhintaista. SSAB on peräti halpa.

  2. Tärkein pelon aihe löytyy USA:sta ja se on FED’in korkopolitiikka. Siellä on se kuuluisa SYLTTYTEHDAS, jota koko maailma pelkää ENITEN. Taitaa olla jäänyt tällainen vaihde nyt päälle??

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto