Vanhat asunnot halpenevat ja uudet kallistuvat

   Asuntojen hintakehityksessä ollaan Hypoteekkiyhdistyksen Q2/2012 asuntomarkkina-analyysin mukaan nyt vuositasolla 1 – 2 %:n hintamuutoksessa. Korkea inflaatio Suomessa, nyt 3,1 %, tarkoittaa sitä, että asuntojen reaalihinnat ovat miinuksella. Tämä ei kuitenkaan koske uusasuntotuotantoa, jossa hinnoittelumalttia ei ole näkynyt. Uusissa asunnoissa hintojen nousu on n 5-6 % / v joka on inflaation jälkeenkin reaalisesti 2-3 % samaan aikaan kun hintataso muutenkin on erityisesti pääkaupunkiseudulla jo hyvin korkea ja se on jo iskenyt kuluttajien ostovoiman kattoon. Talouskriisin myötä korkeita rakennuskustannuksia pitäisi voida nyt alentaa ja hyödyntää tilanne rakentamalla mahdollisimman paljon kohtuuhintaisia perheasuntoja pääkaupunkiseudulle. Sekä omistus- että vuokra-asuntoja.

Suomen Pankki ja Finanssivalvonta varoittavat ylivelkaantumisen kasvusta. Nyt tarvitaan omarahoitusosuuden puskureita, korkojen nousun stressitestejä ja velkaantumismalttia

Tässä tilanteessa yltiöhalpojen korkojen ei pitäisi antaa hämätä kuluttajaa liialliseen velkaantumiseen. Max 90 %:n luototusaste, lainaa vain tulojen puitteissa vähintään 6 %:n stressitestillä ja vapaavuosista pidättäytyminen ovat perusneuvoja asuntovelallisille. Halpojen korkojen aikana asuntolainan kk-maksut olisi suunnattava lainan lyhenemiseen eikä lyhennysvapaan avulla kulutukseen.

Hypoteekkiyhdistyksen asuntomarkkinapuntari (Lähde: Hypoteekkiyhdistyken Q2/2012 asuntomarkkina-analyysi)

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat