Veckans Affärer: Osta Cellavision

Veckans affärer suosittelee lääketekniikkayritys Cellavisionin osaketta.

Yhtiön päätuote on analysaattori joka nopeuttaa verinäytteiden analyysiä erottelemalla normaalit näyteet poikkeavista.

Yhtiö on solminut uuden jälleenmyyntisopimuksen USA:n markkinoille alan vanhvan toimijan Beckman Coulterin kanssa jolloin toisaalta odotetaan myynnin nousevan ja oman myyntikanavan kustannusten laskevan. Yhtiö on yös tuonut uuden edullisemman mallin markkinoille.

Ohjelmiston osuus koko tuotteesta on kasvamassa mikä parantaa marginaaleja.

VA ennusta yhtiölle n. 20% myynnin asvua ja p/e-suhdetta 10 päättyneelle tilivuodelle 2010, mikä on erittäin alhainen arvostustaso kasvuyritykselle  erityisesti tällä alalla.

Kurssia nostaa lisäksi yrityksen ennakoitu siirtyminen First North -listalta Tukholman pörssin päälistalle.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Hyvä vai paha kupla

Jeff Bezos sai monien kulmakarvat nousemaan väittämälllä, että AI-kupla, toisin kuin edeltävät finanssikuplat, on ”hyvä” kupla. Tällainen hyvä kupla, kuten osittain 2000-luvun Internet-kuplakin, tuottaa hyödyllistä