Veckans affärer suosittaa Seco Tools:ia

Sandvikin tytäryhtiö Seco tools on tullut kriisitä ulos karaistuneena näkee Veckans affärer, ja suosittelee ostoa tavoitekurssilla 120 SEK.

Suuri kysymysmerkki Secon kohdalla on mitä 60% yrityksestä omistava Sandvik tekee. Tuleeko lunastustarjous lopuista osakkeista?  Sandvik epäröi lunastuksessa koska fuusion jälkeen olisi vaikea pitää yllä markkinaosuutta. Asiakkaita ikäänkuin huijataan uskomaan että yhtiöt ovat autoja kilpailijoita. Todennäköisesti tämä harvinaisuus – pörssinoteraattu tytäryhtiö – siis jatka oleaan itsenäisenä. Sijoittajan kannalta järjestelyn haittapuoli on huono likviditeetti, osakkeella tehdään päivittäin n. 50 kauppaa.

Yhtiö on osoittanut kovaa tuloskuntoa ja jakanut avokätisesti osinkoja. Viimeisen viiden vuoden aikana osinkoa on jaettu 20.8 SEK, mikä tarkoittaa 4.6% osinkotuottoa. Tälle vuodelle VA ennustaa EPS: 5.5 SEK eli p/e 17. Ensi vuodelle ennuste on 7.5 SEK jolloin p/e nykykurssilla on 13.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallia (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy tammikuussa 2027.
Ruotsin

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan