Veckans affärer suosittaa Seco Tools:ia

Sandvikin tytäryhtiö Seco tools on tullut kriisitä ulos karaistuneena näkee Veckans affärer, ja suosittelee ostoa tavoitekurssilla 120 SEK.

Suuri kysymysmerkki Secon kohdalla on mitä 60% yrityksestä omistava Sandvik tekee. Tuleeko lunastustarjous lopuista osakkeista?  Sandvik epäröi lunastuksessa koska fuusion jälkeen olisi vaikea pitää yllä markkinaosuutta. Asiakkaita ikäänkuin huijataan uskomaan että yhtiöt ovat autoja kilpailijoita. Todennäköisesti tämä harvinaisuus – pörssinoteraattu tytäryhtiö – siis jatka oleaan itsenäisenä. Sijoittajan kannalta järjestelyn haittapuoli on huono likviditeetti, osakkeella tehdään päivittäin n. 50 kauppaa.

Yhtiö on osoittanut kovaa tuloskuntoa ja jakanut avokätisesti osinkoja. Viimeisen viiden vuoden aikana osinkoa on jaettu 20.8 SEK, mikä tarkoittaa 4.6% osinkotuottoa. Tälle vuodelle VA ennustaa EPS: 5.5 SEK eli p/e 17. Ensi vuodelle ennuste on 7.5 SEK jolloin p/e nykykurssilla on 13.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7+Broadcom seurannan päivitys

Päivitin Mag7+Broadcom-seurantani. Lisäsin vuoden 2027 EPS-ennusteet sekä EPSin ennakoidut kasvuprosentit vuosittain.

 

 
EPS-kehitys
 

Tänä vuonna EPS-kehitys on vahvaa kaikilla muilla paitsi Teslalla. Parhainta se on NVidialla ja Broadcomilla.