Vientiteollisuusosakkeilla parhaat näkymät (?)

Globaalit osakesektorit ovat viime kesän suhdannekäänteessä käyttäytyneet totutulla tavalla; protektiiviset sektorit kuten terveydenhuolto ja kulutustavarat ovat pärjänneet muita paremmin nyt kun markkinat hinnoittelevat tulevaa taantumaa. Ainoan merkittävän poikkeuksen normaalista muodostaa protektiivisiin lukeutuva pankkisektori, jolle markkinat hinnoittelevat erityisiä tappioita.

Globaalien osakesektorien kehitys (Lähde: Google)

Onko nyt oikea aika ostaa protektiivisia osakkeita? Ei välttämättä. Markkinat ovat jo hinnoitelleet taantuman, ja jos osakkeet kiinnostavat, niin nyt voi olla oikea aika ostaa maailmanmarkkinoilla toimivia vientiteollisuuden syklisiä yrityksiä; juuri niitä sektoreita, jotka ovat pahiten kärsineet.

Vertailussa käytetyt instrumentit (EXI, MXI, WOOD, IXJ, IXG, RXI) ovat maailmanlaajuisia indeksejä seuraavien indeksiosuus ETF rahastoja. Niitä noteerataan USA:ssa ja ne ovat myös suomalaisten sijoittajien ulottuvilla.

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi