Pikakommentti stressitestien uskottavuudesta


Viime päivät talousmedia on kirjoittanut paljon pankkien stressitesteistä.

Testit ovat menneet hyvin ja mitään suuria pommeja ei ole löytynyt. Ei ehkä pitänytkään löytyä. Sieltä ja täältä alkaa kuulua soraääniä, että testejä on manipuloitu ja niiden tulokset ovat olleet muokattavissa. Vaikea sanoa, mikä on totuus. Tässä lainaus Financial Timesista:


"If you tried to test the safety of cars or children’s toys using the same method the European Union applied in its stress tests on banks, you would end up in jail. How so? Simply because the testing mechanism was calibrated to fix the result. The purpose of the exercise was to ensure that the only banks that failed it were those that would have to be restructured anyway."


Virke on niin hyvä alkuperäisessä muodossaan ettei sitä kannattanut vapaasti kääntää. Koko artikkeli on luettavissa täältä (FT tarjoaa vain yhden artikkelin ilmaiseksi, joten jos olet aiemmin jo käynyt sivuilla niin pitää rekisteröityä, että pääsee lukemaan):

http://www.ft.com/cms/s/0/1b00ab58-981c-11df-b218-00144feab49a.html

Stressitöntä viikon jatkoa kaikille!
 

Related Posts

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä