Strategisen Johtamisen Seura: Yritykset keskittyvät perusasioihin

Suomen Strategisen Johtamisen seura ry. tukee yritysten strategiatyötä kokoamalla ja julkaisemalla kootusti strategiatyön oleellisia teemoja. 

Nyt julkaistu SSJS Strategiabarometri 2010 verkkoversio kertoo, että laman aikana yritykset ovat strategiatyössään keskittyneet perusasioihin:

  • asiakastarpeiden ymmärtämiseen
  • asiakaslähtöisyyteen
  • johtajuuteen (leadership)

Suomen Strategisen Johtamisen seuran antamat suuntaviivat auttavat yrityksiä huomaamaan mikä on oleellista ja mihin kannattaa panostaa. Erityisen hyvää toiminnassa on se, että strategiabarometrin kautta yritykset ja organisaatiot oppivat toisiltaan strategiatyön oleelliset asiat. 

One thought on “Strategisen Johtamisen Seura: Yritykset keskittyvät perusasioihin

  1. Sadetanssiseura sopisi paremmin nimeksi

    Näin ainakin kun muistetaan Russell L. Ackoffin lausahdus strategisesta suunnittelusta: Merkittävä osa yritysten suunnittelusta on kuin rituaalinen sadetanssi: Sillä ei ole mitään vaikutusta itse sateeseen, mutta sitäkin enemmän sadetanssin osanottajiin.

    “A good deal of the corporate planning I have observed is like a ritual rain dance: it has no effect on the weather that follows, but those who engage in it think it does. “

    Russell L. Ackoff, .(1981). Creating the corporate future, (John Wiley & Sons, New York), p. ix

    Pekka


     

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan