Nordean Antti Saari odottaa osakesijoittajalle hyvää vuotta 2022

Sijoittaminen

Nordean Antti Saari toistaa rauhallisesti samaa viestiä. Sijoitusvuodesta 2022 tulee osakesijoittajan kannalta hyvä joskin kurssikehitys voi olla viime vuotta rauhattomampaa. Osakkeet ovat edelleen järkevä valinta.

Vahvaan osakepainoon on syitä:

  1. Yritysten tuloskehitys on vuonna 2021 ollut erinomaista ja vuodesta 2022 odotetaan hyvää.
  2. Maailman talouskasvu on keskimääräistä parempaa.
  3. Rahapolitiikka kiristyy, mutta rahapolitiikan kiristymisellä ei ole yleensä alkuvaiheessa negatiivisia vaikutuksia kurssikehitykseen.
  4. Muiden portfoliosijoittajan sijoitusluokkien (yrityslainat, riskiyrityslainat, kehittyvien maiden lainat, valtionlainat)  odotetaan antavan selkeästi osakemarkkinoita heikompaa tuottoa.

One thought on “Nordean Antti Saari odottaa osakesijoittajalle hyvää vuotta 2022

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen