Veronkevennykset ja valtion säästötoimet ovat olleet järkeviä

Markku Lehmus :n väitöskirjassa merkittäviä tuloksia:

Valtion säästötoimet ovat Suomessa järkeviä

Yhden prosentin tuloveron lasku, joka rahoitetaan valtion säästötoimilla lisää pitkällä aikavälillä bruttokansantuotetta 0,58% ja parantaa työllisyyttä 0,25%. Palkansaajan kokema hyvinvoinnin kasvu on veronkevennyksestä johtuen vielä tätäkin suurempi.

Lisävelanotolla rahoitettu veronkevennys lisää sekin bruttokansantuotetta 0,58% ja parantaa työllisyyttä 0,25%, mutta velka on maksettava takaisin ja kansalaisten hyvinvoinnin kasvu jää näin väliaikaiseksi.

Tasavero parantaa tehokkuutta, mutta lisää tulonjaon epätasaisuutta

Tutkimuksen perusteella siirtyminen työn verotuksessa tasaveroon lisää talouden tehokkuutta pääoman kasautumisen kautta, mikä kuitenkin saavutetaan hieman epätasaisemman tulonjaon kustannuksella.

Talouden pääomakanta kasvaa, kun korvataan progressiivinen palkkavero kulutusveroilla. Työllisyys ja palkkatulojen jakauma eivät muutu, mutta varallisuuden keskittyminen lisääntyy merkittävästi.

Tuloverojen kevennykset ovat lisänneet varallisuuden keskittymistä ja työllisyyttä

Tulosten mukaan tuloveron kevennykset ovat lisänneet varallisuuden keskittymistä ja tuloerojen kasvua Suomessa. Työllisyyttä verokevennykset ovat lisänneet jonkin verran.

One thought on “Veronkevennykset ja valtion säästötoimet ovat olleet järkeviä

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin