Kauhu ja pelko hellittävät

Osakemarkkinoiden volatiliteettiä kuvaa hyvin niin sanottu VIX indeksi, joka lasketaan S&P 500 indeksin optionoteerauksista. Tämä indeksi on osakemarkkinoiden paniikkimittari – mitä korkeammalle indeksi nousee sen suurempaa on hermostuneisuus. VIX indeksiä vastaa arvopaperi, joka noteerataan Chicagon optiopörssissä.

Viime lokakuun osavuotiskatsauksien yhteydessä kauhu ja pelko ottivat vallan ja VIX indeksi kohosi kaikkien aikojen huippuunsa. Kurssit heiluivat päivänkin aikana prosenttitolkulla.

Yleensä osakkeet nousevat silloin kun huolestuneisuus ja paniikki hellittävät. Nyt hermostuneisuus on hieman hellittänyt ja niinpä osakkeet ovatkin sinnitelleet kolme kuukautta paikoillaan huolimatta monista huonoista uutisista.

Voimme vain toivoa että tilanne stabiloituisi edelleen.

VIX indeksigraafi:  Bloomberg

One thought on “Kauhu ja pelko hellittävät

  1. VIX on edelleen korkealla

    Hirvittävän korkealla tasolla ollaan silti. Kun katsoo syksyä 2008 niin tuolla 40–50 tasolla on oltu syyskuun romahduksen jälkeen. Eli tuolla tasolla on odotettavissa parinkymmenen prosentin pudotuksia vajaassa viikossa.

    Mistähän tuon VIX:in saisi muiden indikaattorein kanssa samaan kuvaan?

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin

Antonio_de_Pereda_-_Allegory_of_Vanity
Lajittelematon Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: USA- Muista että olet kuolevainen

Antonio de Pereida – Vanitas

Roomalaisista triumfi-kulkueista kerrrotaan että voittoisan kenraalin takana vaunuissa seisoi orja, jonka tehtävänä oli kuiskia hänen korvaansa: ”Memento mori” (Muista että olet

Yhteiskunta

Euroopan ennätystasoa olevaa työttömyyttämme kannattaa edelleen pienentää

Työttömyytemme on Euroopan kolmanneksi korkeinta huolimatta siitä, että työttömyyden rahallista tukemista on vähennetty ja työn ja yrittämisen verosanktioita on vähennetty. Työttömillä on työtä tekeviä suurempi