Kauhu ja pelko hellittävät

Osakemarkkinoiden volatiliteettiä kuvaa hyvin niin sanottu VIX indeksi, joka lasketaan S&P 500 indeksin optionoteerauksista. Tämä indeksi on osakemarkkinoiden paniikkimittari – mitä korkeammalle indeksi nousee sen suurempaa on hermostuneisuus. VIX indeksiä vastaa arvopaperi, joka noteerataan Chicagon optiopörssissä.

Viime lokakuun osavuotiskatsauksien yhteydessä kauhu ja pelko ottivat vallan ja VIX indeksi kohosi kaikkien aikojen huippuunsa. Kurssit heiluivat päivänkin aikana prosenttitolkulla.

Yleensä osakkeet nousevat silloin kun huolestuneisuus ja paniikki hellittävät. Nyt hermostuneisuus on hieman hellittänyt ja niinpä osakkeet ovatkin sinnitelleet kolme kuukautta paikoillaan huolimatta monista huonoista uutisista.

Voimme vain toivoa että tilanne stabiloituisi edelleen.

VIX indeksigraafi:  Bloomberg

One thought on “Kauhu ja pelko hellittävät

  1. VIX on edelleen korkealla

    Hirvittävän korkealla tasolla ollaan silti. Kun katsoo syksyä 2008 niin tuolla 40–50 tasolla on oltu syyskuun romahduksen jälkeen. Eli tuolla tasolla on odotettavissa parinkymmenen prosentin pudotuksia vajaassa viikossa.

    Mistähän tuon VIX:in saisi muiden indikaattorein kanssa samaan kuvaan?

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla