Asuntokaupan vuosi 2024 oli ennätysheikko

Talous

Asuntokaupan vuosi 2024 oli heikko. Hinnat laskivat, myyntiajat olivat erittäin pitkiä ja asuntokauppojen lukumäärä pysyi ennätyspienenä selviää  Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton tilastoista.

Joulukuu oli edellisvuoden kaltainen

”Vuoden 2024 joulukuussa asuntokauppamäärät putosivat selvästi vuoden 2023 luvuista. Keskeinen syy on vuoden 2023 lopun varainsiirtoveron muutoksessa. Ensiasunnon ostajilta poistui vapautus varainsiirtoverosta ja asuntokaupan varainsiirtoveroa laskettiin, mitkä johtivat siihen, että erityisesti marras–joulukuussa 2023 asuntokaupoilla oli poikkeuksellisen paljon ensiasunnon ostajia. Kauppamäärät lisääntyivät tuolloin erityisesti pääkaupunkiseudulla”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa.

”Pankkipäiviä oli myös nyt joulukuussa vähemmän. Vuoden 2023 joulukuussa monissa pankeissa osattiin valmistautua kiireiseen joulukuuhun lisäämällä henkilökuntaa käsittelemään kauppoja ja lainoja. Esimerkiksi vuoden 2023 välipäivinä tehtiin historiallisen paljon asuntokauppoja. Vastaavasti viime kuussa palattiin normaalimpaan asuntokaupan sykliin”, toteaa Viljamaa.

”Joulukuu ja tammikuu ovat asuntokaupassa tyypillisesti vaisuimpia kuukausia vuositasolla. Vuoden 2024 joulukuun asuntokauppamäärät olivat kuitenkin huomattavasti suurempia kuin vuoden 2022 joulukuun kauppamäärät. Tämä on tärkeä huomata. Asuntokauppa on jatkanut tasaista trendinomaista piristymistään.”

Asuntokauppojen lukumäärät pysyivät aneemisina vuonna 2024

Asuntokauppojen lukumäärät pysyi erittäin pienenä eikä myymättömien uusien asuntojen varastoa saatu vieläkään puretuksi.

 

 

 

Hinnat laskivat vuoden aikana

Asuntojen hintojen lasku loiveni vuodesta 2023 ja lasku tasaantui vuoden loppua kohden.

 

Lähde: KVKL Hintaseurantapalvelu   

Kuva Stanly8853 Pixabaystä

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat