Eläkevakuutusyhtiöt varautuvat pörssin korjausliikkeeseen

Huomenta Suomen haastattelema sijoitusraati, Nina Bergring / Veritas, Janne Pöysti / Kauppalehti ja Mika Heikkilä / Taaleri pohtivat markkinoiden odottamaa mahdollista korjausliikkeettä.

Nina Bergring ja Janne Pöysti varautuvat syksyksi ajoittuvaan isompaan, usean prosentin korjausliikeeseen.

Mika Heikkilä löytää pörssistä edelleen hyviä kohteita ja suosittelee piensijoittajaa etsimään kohtuuhintaisia osakkeita.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omar Rahat Katsaus: Trump, onko tästä ulospääsyä?

Oliko Trumpilla jonkinlainen suunnitelma Iranin varalta? Todennäköisesti vastaus on ei, ei ainakaan selkeää sellaista. En väitä olevani Trumpin sielunelämän erikoisasiantuntija, mutta aavistuksia on. Venezuelassa riitti

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa