Uutiset eivät kohtaa kiinteistömarkkinoitten todellisuutta

Asunnot ja metsä
1

OP:n omat kootut selitykset ovat tuossa: 1,2,3, AP:n tuossa. Eli ”elpyminen jatkuu”.

Sitten reality check. Tein Oikotiellä haun ehtoina Turun keskusta (20100) ja kokona kolmio. 142 kohdetta laitoin halvemmuusjärjestykseen. Osaa kohteista on turhaan yritetty vuokrata. Pintapuolisesti edulliselta vaikutti tuo kohde: remontit tehty ja hintapyyntö 169.000, omistaja myy suoraan. Hoitovastike vain 3,8 euroa neliö. Muissa saman hintaluokan kohteissa näytti pintapuolisesti siltä, että putkisaneeraus olisi tekemättä. Vastaavasti myynnissä on kolmioita yli 300.000 euron hintaan. Pari kommenttia näistä.

Ensinnäkin raakkaisin kaikki uudiskohteet pois mm. tuossa esitetyistä syistä. Toisekseen avokeittiö on monestakin syystä kyseenalainen ratkaisu ja kolmanneksi, jo muutamalla tonnilla tekee ja jopa teettää pintaremonttia (maalausta). Pelkkiin neliömääriin en katsoisi, niiden tehokas käyttö on parempi kriteeri.

Oma arvioni tulevasta: rak.liikkeillä ja kiinteistösijoittajilla on nyt hyvin tiedossa olevia myyntipaineita. Ostovoimaa on rajallisesti, joten en usko ostajien ryntäävän kaikkien esim. Turun keskustan 142 kolmion kimppuun yli 200.000 euron setelitukko kourassa. Kaikkiaan myynnissä on Suomessa nyt 54.000 asuntoa. Myyjiltä vaaditaan hyviä hermoja ja kuitenkin lopputuloksena voi olla asunnon myynti yhdellä eurolla, kuten Haminassa. Odottaminenkaan ei siis välttämättä ole myyjälle oikea ratkaisu.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat