Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

  • Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
  • Turvallisimpia sijoitusinstrumentteja ovat fyysiseen kultaan sidotut instrumentit. Näihin kuuluvat useimmat kulta ETF rahastot.
  • Kultaan sidotuissa johdannaisissa on kasvavaa riskiä. On mahdollista että kultafutuurin antaja ei kaikissa tilanteissa pysty toimittamaan lupaamaansa kultaa. Riski on systeeminen ja koskee ennen kaikkea investointipankkeja ja finanssi-instituutioita.  Keskuspankki varoittaa erityisesti eurooppalaisia kultafutuurien ostajia mahdollisista riskeistä ja kehoittaa kaikkia tarkistamaan, että sijoitusinstrumentti (esim. etf) arvo on sidottu nimenomaan fyysiseen kultaan.
  • Sekä keskuspankit että muut sijoittajat ovat meneillään olevassa geopoliittisen epävarmuuden tilassa ostaneet kultaa ja näyttäisi siltä että tilanne jatkuu ainakin siihen saakka että dollarin arvo ja asema maailmankaupassa saavuttavat uuden tasapainon tai muut valuutat (esim euro) pystyvät korvaamaan epävakaaksi koettua dollaria.

Kulta on säilyttänyt arvoa

Kulta on vuosisatojen saatossa säilyttänyt arvonsa. Mutta tuottoa siitä ei ole yleensä saanut. Roomalaisten kultakolikko, Aureus, oli aikoinaan merkittävä arvon säilyttäjä. Ja samainen kolikko on edelleen suurin piirtein samassa arvossaan.

Hopean ja monen muun metallin tuotantokustannukset ja hinta ovat sen sijaan muuttuneet aikojen saatossa enemmän.  Mutta minkään metallin omistaminen ei tuota pitkällä tähtäimellä tuloja.

 

 

Kultakolikoita ja harkkoja myyvät ja ostavat muun muassa: 

Kultaan sidottuja etf rahastoja:

Related Posts

Lajittelematon Sijoittaminen

Kullan hinta on kautta historian mitannut epävarmuutta ja huolta tulevasta

Kullan hinta on aina ollut korkealla silloin kun maailmassa on paljon epävarmuutta, mutta inflaatiosuojaksi kultaharkoista ei ole.

Kullan inflaatiokorjattu markkinahinta on ollut korkealla silloin kun on

Yhteiskunta

Työttömyyden ytimeen on yksinkertainen syy: palkanmuodostuksen kankeus

Tilastokeskuksen tietojen mukaan yhä useampi suomalainen haluaa töihin, mutta työpaikkoja ei ole riittävästi tarjolla ja monet päätyvät työttömiksi.

Markkinatalous toimisi niin, että työtä tarjotaan hieman alemmilla

Lajittelematon

Nordea, leveäharteinen kilpikonna

Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan