One thought on “Helmikuun makrotalouskatsaus videona”

  1. Kiva video

    Kaitsu, oli kiva tavata eilen Tivit-seminaarissa Espoossa. Kuuntelin äsken videon ja pidin siitä, miten rauhallisesti ja ymmärrettävästi jutustelitte makrotalousasioista. Juttelimme eilen ideoista, joilla houkutella lisää lukijoita Piksuun. 

    • ehkä Piksu tavoittaa nyt harkitsevia ja tarkkaa tietoa etsiviä lukijoita
    • kirjoittajat ovat asiantuntijoita ja videot tuovat lisää eloa sivustolle
    • mainitsit sähköpostissasi, että nykyiset lukijat arvostavat hyvin kirjoitettuja analyysejä ja omakohtaisia sijoituskertomuksia

    Pohdinnat talouselämän "Seiskasta" veisivät Piksua ihan toiseen suuntaan. Se saattaisi verottaa seriöösin tiedon etsijöitä. Koskettelimme myös "Talousjuorupalstan" kehittämistä. Ehkä senkin pitäisi toimia erillisenä osastona? Muutokset ovat vaikeita. Piksu ei ole vielä iällä pilattu, mutta valitun linjan muuttaminen vaatii harkintaa.

    Palaan tähän aihepiiriin myöhemmin vaikkapa omassa blogissani. Mihin suuntaan talousjournalismin pitäisi kulkea?

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin