2 thoughts on “Faberin näkemyksiä…”
Comments are closed.
Comments are closed.
Sota on politiikan väline ja rauha saavutetaan voittamalla sota.
Tästä lähtökohdasta suomalaisten ensin ja nyt Trumpin kohkaama ”rauhan palkinto” on erikoinen käsite.
Oma erityinen inhokkini on Theodore
Pääomasijoittajat ry:n ja PwC:n tuore tutkimus osoittaa, että pääomasijoittaminen on moottori Suomen talouden uudistumiselle. Pääomasijoittajaksi kutsutaan ammattimaista listaamattomiin yrityksiin sijoittavaa yksityishenkilöä, rahastoa tai instituutiota, jonka
Viikon toistaiseksi isoin uutinen on ainakin periaatteessa Yhdysvaltojen hallinnon sulkeutuminen ensimmäisen kerran seitsemään vuoteen, kun republikaanit ja demokraatit eivät saaneet sopua bujdettikiistassa kuten pelättävissä oli.
Tilanteen
Olen parin vuoden aikana hankkinut kokemuksia sijoittamisesta pieniin listattuihin yrityksiin. Tässä havaintoja:
Ruotsin markkinoilla, muun muassa First North listalla, on satoja (noin 500) vaihtoehtoja,
Mitä tää tarkottaa suomeks
Mitä tässä yritetetään sanoa noin niinku suomeks?
Suomeksi
Suomeksi itse tarkoitan sitä, että Marc Faber ei missään vaiheessa ole ollut täysin väärässä, enkä voi ymmärtää miten joku voi asian näin nähdä.
Omassa blogissani yritän käyttää mahdollisimman paljon lähteitä ja viittauksia, jotta lukija itse voisi muodostaa oman käsityksen aiheesta.
Blogimerkinnöissäkin, kuten edellisessä, teen usein loppuunvedon, mutta tässä ajattelin, että jokainen lukija voi tehdä omansa.
Riittääkö tämä?