Riskin tiedostamisesta

 

 

 

Piksun kilpailija teki erikoisen jutun pienestä sijoitustoimintaa harjoittavasta yrityksestä. Virheitä oli runsaasti, mutta itse asia jätettiin sanomatta.

Saisin itse lainaa pankista korolla, joka kai olisi reilusti alle 4 %. Jos joku yritys hakee lainaa 8 – 20 % korolla per annum, kyseessä tuskin on hyväntekeväisyys, vaan se, että yritys ei saa lainaa pankista niillä "vakuuksilla" mitä yleisölle tarjotaan.

Pohjolan sijoitusstrategiapäivitys/ kesäk. 2009 (s. 3) ilmoittaa: “Euroopan velkamarkkinoilla hinnoitellaan viiden vuoden maksamatta jättämisen todennäköisyydeksi high yield -lainoille 47 %.” Riski arvioidaan siis yleisellä tasolla suureksi, minkä rinnalla 8 – 20 %:n tuotto saattaa näyttääkin pieneltä.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi