Asuntomarkkinat vapaassa pudotuksessa ja pudotus jatkuu

Asunnot ja metsä Kevyttä

Asuntojen hinnat ovat Hypo-indeksin mukaan laskussa ja lasku jatkuu. Korot nousevat painaen asuntojen hintoja edelleen.

Osa asuntovelallisista on keväästä asti saanut kokea korkeampien korkojen vaikutukset ja tilanne pahenee. Vuosittaiset korontarkistukset laajentavat loppuvuoden aikana hankaluuksissa olevien joukkoa. Lähes kaikki sopeutuvat tilanteeseen pienentämällä kulutusta.

Mutta aikanaan keskuspankit saavuttavat tavoittensa, työttömyyden hienoisen nousun ja palkkainflaation talttumisen. Työttömyys on kuitenkin myrkkyä asuntovelalliselle. Asunto on pakko myydä jos työttömyys sattuu kohdalle eikä ansiosidonnainen päivärahakaan enää pelasta. Työttömyyden pieni nousu yhdistettynä korkeisiin korkoihin on yleensä tuonut asuntomarkkinoille pakkomyyntejä ja hintapohjat. Tähän hetkeen on vielä aikaa.

Hypo näkee käänteen jo häämöttävän

Hypon arvion mukaan asuntokaupan käänne kolkuttelee ovella. Kysyntä voi elpyä jo kesästä lähtien, mikä näkyy hinnoissa viiveellä. Kauppaa käydään kolmanneksen verran vähemmän kuin vuosi sitten ja viidenneksen vähemmän kuin ennen koronapandemiaa vuonna 2019.

”Kaupankäynnin käänne kolkuttelee jo ovella, mutta hinnat seuraavat vasta viiveellä. Korkea inflaatio ja pitkittyvä korkopaine iskevät kuluvan vuoden hintakehitykseen enemmän kuin vielä vuoden alussa arvioitiin. Tilanne näyttää muuttuvan ensi vuonna, kun uusia asuntoja ei enää valmistu yhtä paljon ja korot vakiintuvat sekä kysynnän ennustetaan kasvavan”, Hypon ekonomisti Juho Keskinen kuvailee ajankohtaista markkinatilannetta.

Hypon ennuste asuntojen hinnoiksi koko maassa tälle vuodelle on -7,0 % ja ensi vuonna käännytään +2,0 % nousuun. Pääkaupunkiseudun osalta vastaavat luvut ovat -8,0 % (2023e) ja +3,0 % (2024e).

Ostajilla on nyt aikaa ja tilaa

Asuntomarkkinoiden tervehtyessä hitaasti siirtymävaiheen aikana monelle ensiasunnon ostajalle ja asunnonvaihtajalle on vielä tarjolla tuhannen taalan paikka. Äkillisiin heräteostoksiin ei ole tarvetta, koska asuntoja on nyt tarjolla runsaasti ja kaupoilla voi perehtyä ostettavan kohteen tietoihin rauhassa, lisäksi reilulle tinkimiselle hinnasta on hyvää tilaa. Oman tilanteen ja tarpeen mukaan mitoitetut asuntokaupat saattavat osoittautua hyvinkin edullisiksi.

”Ikuiselta tuntunut hintojen nousukausi keskeytyi, mutta valtaosa kasvukeskusten kodinomistajista on yhä ”voitolla”. Ja vaikka oman asunnon hinta olisi vähän laskenutkin, vastaavasti uuden, isomman hintakin on todennäköisesti laskenut, jolloin säästön voi itse asiassa saada välirahassa. Lisäksi on hyvä muistaa, että asuntokaupoissa on mahdollisuus tappion vähentämiseen verotuksessa, jos asunnossa on asunut alle kaksi vuotta. Näitä mahdollisia tappioita voi vähentää pääomaverotuksessa eli vaikkapa metsän myyntivoitoista tai sijoitusasunnon vuokratuloista”, Keskinen sanoo.

Markkina-alakulo näkyy verotuloissa

Asuntomarkkinoiden alakulo näkyy myös valtion tuloissa poikkeuksellisesti. Samaan aikaan, kun hallitusneuvotteluissa haetaan säästökohteita, pienenevät asuntokaupasta kertyvät varainsiirtoverot samaan aikaan Hypon arvion mukaan yli 200 miljoonaa euroa pelkästään tänä vuonna. Summa vertautuu samansuuruisiin haittaverojen nostoihin tai arvonlisäveron muutoksiin.

”Talousarviolaskelmissa lähdettiin vielä syksyllä siitä oletuksesta, että asuntokaupan arvo kasvaa ja veropotti hipoo aiempia ennätyksiä. Kaupan piristyminen korjaa tilannetta aikanaan, mutta koronavuoden 2021 kaltainen poikkeuksellinen miljardipotti jää haaveeksi myös ensi vuonna”, Hypon Keskinen arvioi.

Asuntomarkkinoiden tervehtyessä hitaasti monelle ensiasunnon ostajalle ja asunnonvaihtajalle on siirtymävaiheen aikana tarjolla tuhannen taalan paikka. Äkillisiin heräteostoksiin ei ole tarvetta, sillä asuntoja on nyt tarjolla runsaasti ja kaupoilla voi perehtyä ostettavan kohteen tietoihin rauhassa, lisäksi reilulle tinkimiselle hinnasta on hyvää tilaa.

Lisää tietoa:  Hypon Asuntomarkkinakatsaus

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Asuntomarkkinat vapaassa pudotuksessa ja pudotus jatkuu

  1. Täytyy olla hölmö, jos kuvittelee saavansa joltain Hypolta puolueettoman lausunnon yhtään mistään asuntomarkkinoihin liittyvästä.

  2. Niin ja miksi välittäjiä ja pankkeja yleensä edes haastatellaan asuntomarkkinoiden asiantuntijoina, koska he ovat TÄYSIN jäävejä sanomaan aiheesta yhtään mitään? Kysehän on heidän omasta bisneksestään!

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen