EU:n vähittäiskauppa nousussa

Eurostatin tiedotteen mukaan EU-alueen vähittäsikauppa nousi kesäkuussa 0.1 EU27 aluella. Voimakkain nousu nähtiin Romaniassa (4.3%), Belgiassa (4.1%) ja Suomessa (3.0). Jyrkin lasku nähtiin Liettuassa (-8.7%), Bulgariassa (-6.8%) ja Eestissä (-4.1%).

 

Omissa sijoituksissani NEXT plc sai viikon aikana kyytiä kun loppuvuoden ennuste oli pehmeä – englannin valtion säästötoimien ja veronkorotuksien takia. No ylläri…minusta luvut näyttävät melko mukavilta, kokonaisohjais loppuvuidelle on +0…+3% jossa verkkauppa on +4…+8%. Tämä viittaa minusta vahvistuvaan kiplailukykyyn.

Toinen sijoutkistani Tallinnan Kaubamaja porskuttaa pörssissä, kaikeista vähittäsikaupan heikkoidesta huolimatta. Liekö yleistä eurohuumaa vai pahimman laskun loppumiseen uskomista.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,