Finanssiala ehdottaa osakeomistusten julkisuutta ja arvopaperikeskuksen monopolin purkamista

Finanssialan Keskusliitto (FK) pitää valtiovarainministeri Antti Rinteen tänään julkistamaa esitystä hallintarekisteröintikiellon kumoamisesta näennäisenä askeleena kohti tehokkaita arvopaperimarkkinoita. FK haluaa aidon kilpailun lisäämisen lisäksi parantaa kotimaisen osakeomistuksen laajaa yleisöjulkisuutta riippumatta valitusta säilytysmallista.

FK:n varatoimitusjohtaja Esko Kivisaari ihmettelee, miksi valtiovarainministeri on hylännyt yleisöjulkisuutta parantavan uuden mallin.

Finanssiala ehdottaa, että julkisesta rekisteristä voi selvittää osakeomistusten päivittäisen tilanteen. Tavoitteena on, että maamme arvopaperimarkkinoiden kilpailukykyä parannetaan yhdentyvillä eurooppalaisilla markkinoilla. Samalla omistuksen yleisöjulkisuutta ja toimittajien työkaluja voidaan entisestään parantaa”, Kivisaari painottaa.

Finanssiala ehdottaa arvopaperikeskuksen osakesäilytysmonopolin purkamista

Kivisaari muistuttaa, että valtiovarainministerin nyt esittämä malli tarkoittaa käytännössä hallintarekisteröintikiellon vain muodollista kumoamista, joka ei käytännössä avaa kilpailua arvopaperikeskuspalveluihin. ”Tämä malli ei tuo varsinaisia kustannushyötyjä eikä eurooppalaista yhteensopivuutta, joita hallintarekisterimallilla tavoiteltiin.”

Suomen osakesäilytysmarkkinat jäisivät Kivisaaren mukaan kansallisesti suljetuksi järjestelmäksi eivätkä muut arvopaperikeskukset voisi tarjota täällä palveluita.

”Paikallisen arvopaperikeskuksemme omistaa 100 prosenttisesti belgialainen Euroclear konserni. Euroclear Finland puolestaan nauttii vahvaa osakesäilytys- ja liikkeeseenlaskumonopolia. Valtiovarainministeriön omien vertailujen mukaan Euroclear Finlandin kustannustaso on pohjoismaisiin kilpailijoihinsa verrattuna noin kolminkertainen. Tämän johdosta suomalaisten yritysten mahdollisuudet hankkia kasvun ja työpaikkojen luomiseksi tarvittavaa rahoitusta arvopaperimarkkinoilta on jatkossakin kilpailijamaita heikompi.”

Lausunnolle lähteneessä lakiesityksessä arvo-osuusjärjestelmäksi todetaan, että jatkovalmistelussa on selvitetty, että omistustiedot voitaisiin kerätä myös kyselyperiaatteella, mikä tarkoittaisi, että omistajatiedot kerättäisiin reaaliaikaisesti pyynnöstä suoraan suomalaisten pankkien hallintarekisteröidyiltä tileiltä. Pankit ovat rakentamassa viranomaisten tilitietokyselyjen tehostamiseksi yhteistä tietojenkyselyjärjestelmää. Viranomaisia varten kehitettävää kyselyjärjestelmää voitaisiin hyödyntää myös yleisön tekemiä kyselyjä varten, jolloin noin 200 – 400 yleisökyselyn käsittely vuodessa yli 100 000 viranomaiskyselyn rinnalla tuottaisi synergiahyötyjä.

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,

Talous Yhteiskunta

Suunniteltu eläkeuudistus rapauttaa Suomen talouselämän hallintamallia vaikka kohti markkinataloutta pitäisi edetä

Etla kiinnittää tuoreessa raportissaan huomiota siihen että viime vuonna neuvoteltu työeläkeuudistus säilyttää työmarkkinajärjestöillä vallan tulevista eläkemaksuista ja seuraavista uudistuksista. Käytäntö on hyvän hallintotavan vastainen pitäessään