Haastattelussa yrittäjä ja sijoittaja Mikko Sjögren
Hyvä velka ja vivuttaminen?
Ajatuksia ja ideoita kasvamiseen sijoittajana (9/13)
Katso videohaastattelu:
(pahoittelen puutteellista videon valaistusta)
(pahoittelen puutteellista videon valaistusta)
Asuntosijoittajat.fi
Varapuu.fi
Comments are closed.
Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.
Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.
Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme
Tämän kirjoituksen perimmäinen tarkoitus ei ole piruilu.
Suomessa huomattava joukko ihmisiä käyttää aikaa ja energiaa opettaakseen sormi pystyssä, miten islamiin pitää suhtautua. HS on julkaissut esim.
Suomalaisista on Hypo:n katsauksen mukaan tulossa sijoittajakansaa. Kotitalouksien sijoitusvarallisuuden arvo on jo lähes 100’000 €. Sijoittaminen on yhä useammalle suomalaiselle nuorelle tärkeää ja myös poliitikoilta

Tarina lapsuuden ystävästäni
Eräs ystäväni sijoitti 90- luvun alussa asuntoihin juuri tuolla 75% velkavivulla. Hän oli viisas ja sijoitti vasta sitten, kun asuntojen hinnat olivat laskeneet rakennuskustannuksia alemmas.
Mutta asuntojen hinnat ja vuokrat laskivat vielä vähän lisää ja korotkin nousivat. Ei kovin paljoa, mutta kuitenkin niin paljon etteivät vuokratuotot enää kattaneet yhtiövastiketta ja lainan korkoa.
Kaiken kukkuraksi pankki ajautui vaikeuksiin ja alkoi pyytää lisää vakuuksia ja se oli viimeinen pisara.
Ystävältäni hävisi omaisuus. Hän oli rakentanut identiteettinsä sen varaan että hän on liikemies ja rahamies. Tämä kaikki sortui. Hän sai stressistä chronin taudin, jota ei sitten keskussairaalakaan saanut pysäytettyä.
Muistelen joskus häntä ja hänen kohtaloaan. Hän oli minun ikäinen.
Kieltämättä samat ajatukset
Kieltämättä samat ajatukset tulee mieleen kuin edellisellä kommentoijalla. Puhutaan "viisaudesta" ja varovaisuudesta, vaan nuorilla pojilla ei vielä kovin pitkää uraa ja kokemusta voi olla takana. Enemmänkin on muutama vuosi onnistunutta historiaa, josta on vielä helppo pudota miinukselle. Itsellänikin on esimerkkejä 45-70 vuotiaassa tuttavapiirissä riittävästi.
Riskiä
Kyllä tuossa velkarahalla sijoittamisessa oma merkittävä riskinsäkin on. Miten velkasijoittaja voi suojautua rakennuksen piileviltä vioilta esim. paalutusongelmat, rakennuksen homeongelmat yms. jotka eivät ole taloyhtiön normaaleissa korjaussuunnitelmissa ja jotka tuovat osakkeen omistajille suhteellisen suuria velkaosuuksia tavanomaisten korjausremontointien päälle? Mikäli samanaikaisesti asuntojen hinnat lähtevät laskuun, voi sijoittajalle tulla likviditeettiongelma.
Toivottavasti ihmiset suhtautuvat erittäin suurella varauksella näihin hyvä velka & vivuttaminen ajatuksiin. Voi tulla noutaja.