Haastattelussa yrittäjä ja sijoittaja Mikko Sjögren
Hyvä velka ja vivuttaminen?
Ajatuksia ja ideoita kasvamiseen sijoittajana (9/13)
Katso videohaastattelu:
(pahoittelen puutteellista videon valaistusta)
(pahoittelen puutteellista videon valaistusta)
Asuntosijoittajat.fi
Varapuu.fi
Comments are closed.
Kun Konecranesin ja Carcotecin yhdistymistä aikoinaan suunniteltiin, ostin Konec:tä ihan hyvästä syystä. Herlinit eivät Koneessa, Cargossa eivätkä nyk. Hiabissa äänivaltaa jaa, mutta Konecranesissa on vain
Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa
Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.
Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi
Piksun toimitus on ollut sairaana jo muutaman viikon.
Asia korjattiin, kiitos Mehiläisen ripeän toiminnan, pienellä onnistuneella leikkauksella, mutta Piksu Toimitus ei voi tuottaa artikkeleita vielä varmaan

Tarina lapsuuden ystävästäni
Eräs ystäväni sijoitti 90- luvun alussa asuntoihin juuri tuolla 75% velkavivulla. Hän oli viisas ja sijoitti vasta sitten, kun asuntojen hinnat olivat laskeneet rakennuskustannuksia alemmas.
Mutta asuntojen hinnat ja vuokrat laskivat vielä vähän lisää ja korotkin nousivat. Ei kovin paljoa, mutta kuitenkin niin paljon etteivät vuokratuotot enää kattaneet yhtiövastiketta ja lainan korkoa.
Kaiken kukkuraksi pankki ajautui vaikeuksiin ja alkoi pyytää lisää vakuuksia ja se oli viimeinen pisara.
Ystävältäni hävisi omaisuus. Hän oli rakentanut identiteettinsä sen varaan että hän on liikemies ja rahamies. Tämä kaikki sortui. Hän sai stressistä chronin taudin, jota ei sitten keskussairaalakaan saanut pysäytettyä.
Muistelen joskus häntä ja hänen kohtaloaan. Hän oli minun ikäinen.
Kieltämättä samat ajatukset
Kieltämättä samat ajatukset tulee mieleen kuin edellisellä kommentoijalla. Puhutaan "viisaudesta" ja varovaisuudesta, vaan nuorilla pojilla ei vielä kovin pitkää uraa ja kokemusta voi olla takana. Enemmänkin on muutama vuosi onnistunutta historiaa, josta on vielä helppo pudota miinukselle. Itsellänikin on esimerkkejä 45-70 vuotiaassa tuttavapiirissä riittävästi.
Riskiä
Kyllä tuossa velkarahalla sijoittamisessa oma merkittävä riskinsäkin on. Miten velkasijoittaja voi suojautua rakennuksen piileviltä vioilta esim. paalutusongelmat, rakennuksen homeongelmat yms. jotka eivät ole taloyhtiön normaaleissa korjaussuunnitelmissa ja jotka tuovat osakkeen omistajille suhteellisen suuria velkaosuuksia tavanomaisten korjausremontointien päälle? Mikäli samanaikaisesti asuntojen hinnat lähtevät laskuun, voi sijoittajalle tulla likviditeettiongelma.
Toivottavasti ihmiset suhtautuvat erittäin suurella varauksella näihin hyvä velka & vivuttaminen ajatuksiin. Voi tulla noutaja.