Hedge-rahastojen ensimmäinen vuosipuolisko

Vaika ensimmäinen vuosipuoliko tuli täyteen käytän katsauksessani heinä-elokuun vaiheessa julkistettuja lukuja, joissa osa rahastoista ei ole vielä päivittynyt.

Kesäkuussa seuraamani hedget laskivat keskimäärin 0,9 % ja vuodenalusta ollaan hiukan 1,2 % plussalla. Onko tuotto huono samaan aikaan kun luotettavimmista valtionlainoista saa nollakorkoa.

Kesäkuun pärjääjät olivat OP-Absoluuttinen 1,2 %,  AJ Value Hedge1,1 % ja UB Pension 0,5   %. Kaiken lisäksi tämä kuukauden kärkikolmikko on 4,3-4,8 % plussalla puolen vuoden ajalta. Kuukauden menettäjiä olivat UB View, Estlander & Partners Freedom A ja Estlander & Partners Global XL A.

Ohessa on kuvaajat viiden vuoden kurssikehityksestä seurannassa olevista rahastoista, siis ne joista on viiden vuoden tiedot. Kuvaajia on selvyyden vuoksi kaksi, plussalla ja miinuksella olevat rahastot.

Tässä kuvassa on plussalla olevat rahastot.

Hedge-rahastojen menestys 2012 alkuvuodesta

Viiden vuoden kurssikehityksestä plussalla ovat Estlander & Partners Global XL A 9,3 %, Danske Invest Neutral K 8,9 %, OP-Absoluuttinen Salkku A 8,4 %, eQ Active Hedge 1 K       5,6 %, UB Pension 4,4 % ja AJ Value Hedge 2,49 %.

Toisessa kuvassa huonommin menestyneet hedget. Toki tulee muistaa, että kuluneen viiden vuoden aikana OMXH-indeksi on pudonnut 11500:sta 5000:een, joten näiden hedge-rahastojen menestymättömyys on suhteellista.

Hedge-rahastojen menestys 2012 alkuvuodesta

Näiden viiden vuoden kurssikehitys on ollut ICECAPITAL Alternative Beta A -25,2 %, UB View -22,5 % ja Eliksir K -1,57 %. (UB View aloittanut vasta syksyllä 2007).

Tässä vielä taulukkona seuraamani hedget vuoden alusta ja kesäkuun ajalta.

 

 

6 kk

 

1 kk

 

OP-Absoluuttinen Salkku A

4,78

%

1,21

%

AJ Value Hedge

4,34

%

1,05

%

UB Pension

4,43

%

0,49

%

Danske Invest Neutral K

3,80

%

0,24

%

Quorum Systematica Long Only

-1,05

%

0,21

%

ICECAPITAL Alternative Beta A

-4,33

%

0,2

%

eQ Active Hedge 1 K

-0,41

%

0,18

%

Eliksir K

2,23

%

-0,65

%

VISIO EM Multi Strategy

4,88

%

-1,38

%

VISIO Allocator

1,24

%

-1,41

%

UB View

-3,95

%

-3,17

%

Estlander & Partners Freedom A

0,65

%

-3,67

%

Estlander & Partners Global XL A

-1,40

%

-5,03

%

ka.

1,17

%

-0,90

%

 

2 thoughts on “Hedge-rahastojen ensimmäinen vuosipuolisko

  1. Tarkasteluajankohdalla on iso merkitys

    Esim. 16.8.2012 Estlander & Partners Freedom A -rahasto ilmoittaa www-sivuillaan elokuun tuotoksi +5,79 % ja vuoden alusta +3,44 %.

    1. ei elokuu vaan heinäkuu

      sorry, tarkoitus oli kirjoittaa heinäkuun tuotto

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia