Itsenäisyyspäivänä 2013

Suomen itsenäisyys on ollut paljolti itsenäisyyttä suhteessa Venäjään. Itsenäistyttyämme liityimme kiireesti Saksan keisarikunnan etupiirin ja valitsimme sieltä kuninkaankin Saksan samalla hävitessä ensimmäistä maailmansotaa. Huono alku Suomen itsenäisyydelle.

Itsenäistymistä vuonna 1917 seurasi sisällissota seuraavana vuonna, sillä suomalaiset olivat silloinkin itsenäisyyden sisällöstä kovin erimielisiä.

Sama näyttää olevan tilanne nykyäänkin. Himas-tutkimuksen apumies koetti väittää Suomen saaneen ratkaisevaa tukea Neuvostoliittoa vastaan lännestä. Tämä ei välttämättä pidä paikkaansa, enkä usko Suomen poliittisen johdon laskevan muistoseppelettä edes Hitlerille, jos sellainen muistomerkki jonnekin tehtäisiin.

Ennen viime sotia runoiltiin:

”Raja railona aukeaa.

Edessä Aasia, Itä.

Takana Länttä ja Eurooppaa;

varjelen, vartija, sitä.”

[Uuno Kailas]

Länteen Suomi on kokenut kuuluvansa. Ennen viime sotia Suomi turhaan etsi sieltä kaveria, mutta Venäjän-suhteiden eteen ei paljon tehty, en tiedä olisiko siitä ollut hyötyäkään. Talvisodassa olimme yksin, ja vaikka jatkosodassa Saksa Suomea auttoikin, en tiedä, missä kiitollisuudenvelassa olemme sinnekään. Suomi sentään sitoi parhaimmillaan (tai pahimmillaan) 50 vihollisen divisioonaa.

Myös sotien jälkeen länsi jätti Suomen yksinään Neuvostoliiton kanssa. Kun silloinkin pärjäsimme, emme ole siitäkään asiasta selitystä velkaa kenellekään.

Historian mitoissa Suomen lyhyen itsenäisyyden aikana kaipuumme länteen on palkittu huonosti. Olisiko syytä yrittää olla itsenäinen myös suhteessa länteen?

Kaikesta huolimatta, hyvää itsenäisyyspäivää.

 

http://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ

One thought on “Itsenäisyyspäivänä 2013

  1. Emme ole osa itää emmekä liioin länttä, olemme oma itsemme

    "Olisiko syytä yrittää olla itsenäinen myös suhteessa länteen?  ja unohtaa Uuno Kailas:n runon identitetti Suomesta lännen etuvartiona. "

    Kannatan tätä ajatusta lämpimästi. Etuvartioksi itsensä tituleeraava saa aina olla etulinjassa ja aina perimmäisillä raukoilla rajoilla. Se ei ole hyvä identiteetti.

    Emme me ole osa länttä emmekä liioin itää. Parempi olla omillaan ja oma itsensä, vastuullisesti ja muut huomioon ottaen.

     

     

Comments are closed.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,