Johtavat AI-yhtiöt

Sijoittaminen

Tekoäly on nyt joka paikassa ja vähän samanlainen taikasana kuin Internet oli pari vuosikymmentä sitten. Lähdin tutkimaan johtavia AI-firmoja. Kannattaako niihin vielä sijoittaa?

Kokeile tekoälyn käyttöä myös itse. Mene sivulle

https://copilot.microsoft.com/

Kirjaudu sisään Microsoft-tililläsi (jos sinulla ei ole Microsoft-tiliä niin voit luoda sellaisen ilmaiseksi). Saat parempia vastauksia. Kirjoita kysymyksiä kohdassa Copilot ja luo kuvia kohdassa Designer. Tieto on ajan tasalla myös tässä ilmaisessa versiossa.

Otin mukaan 6 yhtiötä: AMD, Alphabet, ASML, Microsoft, NVidia ja TSMC. Muut ovat amerikkalaisia paitsi ASML on hollantilainen ja TSMC Taiwanilta.

Minulla on näistä salkussa ASML, Microsoft ja NVidia.

Apple on vähän arvoitus vielä. Uskon, että se tulee vielä voimakkaammin mukaan kuvioihin.

Klikkaa kuvia, jos haluat nähdä ne isompana.

 

Viiden vuoden kurssikehitys on kaikilla hyvä (osingot mukana, niillä tosin ei ole tässä suurta merkitystä)

Ylemmässä kuvassa näkyy osakekohtaisen tuloksen ja osingon kehitys ja ennuste muutamalle vuodelle. Alemmassa kuvassa on arvostuksen kehitys ja ennuste (P/E ja EV/EBITDA).

AMD:lle ennustetaan voimakasta kasvua tuleville vuosille. Arvostus on korkeahko.

Alphabetin (GOOGLE) kasvu on maltillista ja arvostus kohtuullinen.

ASML:n ennustetaan kasvavan melko voimakkaasti. Maksaa myös osinkoa. Arvostus kohtuullinen.

Microsoft kasvaa kohtalaisesti. Maksaa osinkoa. Arvostus korkeahko.

NVidialle ennakoidaan vahvaa kasvua ja sen myötä arvostus laskee kohtuulliseksi.

TSMC kasvaa kohtalaisesti. Arvostus on matala. Luultavasti poliittisen riskin vuoksi.

 

 

 

 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin