Julkinen keskustelu tarvitsisi tutkijoiden panosta

Politiikan populistit nojautuvat puheessaan usein ihmisten arkikäsityksiin, jotka saattavat poiketa hyvin paljon siitä, mitä on tieteen tutkimuksissa osoitettu todeksi. Akatemiaprofessori Uskali Mäki mukaan tutkijat voisivatkin innokkaammin ruotia populistisia väitteitä julkisuudessa.

Vievätkö kreikkalaiset rahamme? Onko velkakriisi yksittäisten maiden vai Euroopan Unionin huonojen päätösten vika? Entä onko homoseksuaalisuus valinta? Onko lääketieteeseen luottamista? Tällaisiin kysymyksiin törmää suomalaisessakin julkisessa keskustelussa. Populistit vetoavat usein ihmisten arkikäsityksiin tai pelkoihin, joita ei välttämättä ole tieteellisissä tutkimuksissa tai selvityksissä osoitettu todeksi.

– Tiede kertoo oman versionsa siitä, miten asiat ovat ja mitä niille voisi tehdä. Ihmisten arkikäsitykset usein johtavat puolestaan toiseen suuntaan, mistä seuraa jännitteitä, joihin populistien on helppo tarttua, sanoo tieteenfilosofiaan perehtynyt akatemiaprofessori Uskali Mäki.

Populistiset poliittiset suuntaukset asettavat usein tieteen auktoriteetin kyseenalaiseksi. Mäen mukaan ääripäässä ovat tiedenihilistit, jotka pitävät tiedettä yhtenä ideologiana muiden joukossa, joten sillä ei ole sen suurempaa painoarvoa kuin uskonnoilla tai poliittisilla aatteilla.

Toisessa ääripäässä ovat puolestaan tiedeuskovaiset, jotka eivät kyseenalaista tieteen näkemyksiä tai tutkimustuloksia lainkaan.

– Hyvä paikka tieteelle yhteiskunnassa on varmasti näiden kahden välissä. Tämä edellyttää, että tunnetaan tieteen menettelytapoja, sen sisäistä elämää. Valistunut tieteen yleisö kykenee tunnistamaan tieteen aukot ja suhtautumaan niihin kriittisesti. Aukottomiin tieteellisiin perusteluihin sen sijaan tulisi suhtautua kunnioittaen, Mäki sanoo.

Mäen mukaan tutkijat voisivat ottaa suuremman roolin julkisuudessa poliittisten keskustelujen avaajana suurelle yleisölle.

– Julkiseen keskusteluun suuntautuneet tieteilijät voisivat ottaa tehtäväkseen yksityiskohtaisesti ruotia populistiset argumentit. Tätä tehdään tällä hetkellä melko vähän.

One thought on “Julkinen keskustelu tarvitsisi tutkijoiden panosta

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan