Kehittyvien maiden osakkeiden ennakoidaan pärjäävän samalla tavalla kuin kehittyneidenkin

Sijoittaminen

Kehittyvät taloudet kasvat IMF:n mukaan tänä vuonna suurin piirtein yhtä paljon, vajaaat 4%, kuin koko maailmantalous. Kehittyvät taloudet eivät ole tänä vuonna enää kasvun varsinaisia vetureita. Heikkenevän kehityksen syynä ovat kulutusmahdollisuuksia pienentävä ruuan hinnanousu sekä nousevat korot ja inflaatio. Merkittävin yksittäinen tekijä on Kiinan taistelu koronaa vastaan ja siihen liittyvät sulkutoimenpiteet kertoo Nordean Hertta Alava oheisella videolla.

Kehittyvien maiden heikkous näkyy pörsseissä. Paikalliset osakkeet ovat laskeneet noin 7%, joka on muutaman prosentin enemmän kuin osakkeet keskimäärin. Tulosten odotetaan kuitenkin kasvavan noin 10% verran, joka on saman verran kuin yrityksillä keskimäärin. Tämä tukee toiveita kohtuullisesta tulevaisuudesta.

Related Posts

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia