Kuntaliitto on tuskastunut valtionhallinnon kunnille tehtailemista mikrotehtävistä

Kuntien tehtävien ja velvoitteiden lisääminen on saatava pysähtymään. Tehtävät ja niiden rahoitus on saatava tasapainoon nopeasti. Nämä johtopäätökset voidaan vetää kuntien tehtäviä kartoittaneesta loppuraportista, joka luovutettiin hallinto- ja kuntaministerille tänään torstaina 17. tammikuuta. Selvityksessä arvioidaan, että kunnat vastaavat reilusta 500 tehtävästä.

  – Selvitys antaa havainnollisen kuvan siitä, miten paljon yksittäiset tehtävät ja niiden hoitoa koskevat velvoitteet ovat viime vuosina lisääntyneet. Velvoitteet ovat lisääntyneet merkittävästi etenkin sosiaali- ja terveyspalveluissa, opetuspalveluissa sekä yhdyskuntien kehittämisessä, Kuntaliiton toimitusjohtaja Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma kommentoi kartoitusta.

– Uusien velvoitteiden säätäminen nyt, kun kunnat joutuvat tosissaan miettimään sitä, miten nykyiset tehtävät saadaan hoidettua, on kestämätöntä. Tehtävien sälyttäminen kunnille ilman resursseja ei toimi, Mäki-Lohiluoma painottaa.

Kuntaliiton mukaan työ antaa hyvän pohjan valtiovarainministeriön asettamalle kunnan tehtävät -työryhmän jatkotyölle. Jatkossa on tärkeää tarkastella sitä, miten kuntien tehtävät ja rahoitus saadaan tasapainoon. Tähän mennessä sitä koskevia esityksiä ei ole tehty.

– Ensiaskel on uskottava lainsäädännön kuntavaikutusten arviointi. Lainsäätäjällä tulee olla luotettava kuva siitä, millaisia kustannus- ja muita vaikutuksia ehdotetuilla lainsäädäntötoimilla on.          

One thought on “Kuntaliitto on tuskastunut valtionhallinnon kunnille tehtailemista mikrotehtävistä

  1. Asiaa kuntaliitto puhuu,

    On kuitenkin aina hyvä muistaa mikä Kuntaliitto on. Se on kuntien oma ammattiliitto. Sen kuuluu ajaa nykyisten kuntien asiaa tai niiden päättäjien. Tämä on kanssa hyvä pitää mielessä kun Kuntaliitto perustelee luottamusmiestenpalkkioita. Sen tehtävä on ajaa palkkiota ylös. Koska Metalliliitto, OAJ tai TEHY ovat sanoneet, että meidän edustajilla ovat työt vähentyneet ja siksi palkkoja pitäisi laskea? On jopa kaupunkeja jossa saa täyttä (monessa puolta) kuukausipalkkaa luottamiesjohtajat.

    Voi pässinkivekset kuinka julkeaa! Ei luottamuksesta kuulu saada korvausta, muuten se työtä. Aivan sama kuin jos huora väittää rakastavansa huoraajaa. Huora rakastaa huoraajan rahaa. Näinkö tekee kuntiemme luottamusmiehetkin? Objektilla on rakkaudessa väliä.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia

Sijoittaminen

Piksun ”USA screener” visualisoi yrityksen tärkeimmät piirteet

Piksun USA screener on kehittynyt käyttäjäystävällisemmäksi. Kustakin yrityksestä on nyt oheisen esimerkkikuvan mukainen yleisnäkymä, josta saa nopeasti käsityksen yrityksen soveltuvuudesta sijoituskohteeksi. (lisää…)