Markkinakatsaus: Euroopan korjaus ohi, Trumplandian painekattila turpoaa

Euroopassa pörssit kääntyivät ripeään nousuun kuten viikko sitten ounastelin ylimyydyn markkinan vuoksi. Korjausliike, joka kesti yllättävän kauan, on ilman ihmettä ohi eli alennusmyynti päättyi. Hyvää tavaraa siellä tarjolla olikin, kiitos vain markkinoiden laumakäyttäytymiselle.

Mutta eipä vain vieläkään kuuluu Yhdysvalloissa korjausliikettä, vaan indeksit posottavat yhä kohti koillista. Indeksitasolla ostohysteria on todella poikkeuksellista millä tahansa mittarilla. Kaksi vuotta nousuputkea käytännössä ilman korjausliikkeitä on historiaa. Olen tällaisella kulmakertoimella kapuavia kursseja nähnyt vuosien mittaan melkoisen läjän, ja tuommoinen painekattila kyllä alkaa kohta viheltää. Meno muistuttaa jo teknokuplan loppuvaiheita.

No, onpahan tämäkin nyt koettu. On absurdia muistella tunnelmia pari vuotta sitten talvella, kun maailmanlopun analyysit velloivat ympäriinsä täysin pidäkkeettä. Siitä ei todellakaan ole kauemmin. Sanoin tuolloin huutavana äänenä korvessa pessimismin vuotaneen yli äyräiden, mutta en ihan tätäkään osannut odottaa, vaikka suhdanteen kääntymisestä sinänsä olin varma. Nyt ei taivaskaan ei ole rajana optimismissa. Eiköhän kohta taas kaiu joka suunnasta hypemarkkinan tuttu mantra: tällä kertaa kaikki on toisin, nousu ei lopu koskaan.

Hysteerisen markkinan käytöstä on vaikea ennakoida. Posahdus tulee kyllä ennen pitkää, ja tällä vauhdilla se on aika nopeasti lähempänä. Pitkäaikaisen sijoittajan kannalta sillä ei sinänsä ole merkitystä, kunhan ei osta osakkeita väärään aikaan.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia