Rautakauppa elpyy kohisten

Sijoittaminen
1

Hesan pörssissä ei laatudefensiivisiä ole todellakaan ruuhkaksi asti, saati isoja ja kokeneita. Niiden ykkösketjuun vuosikymmenet kuulunut Kesko on sektorillaan omassa sarjassaan kuuluen Pohjois-Euroopan johtaviin päivittäistavara- ja käyttötavarakauppiaisiin.

Nykyään sen liiketoiminta jakautuu kolmeen pääsegmenttiin: ruokakauppa, rakentaminen ja talotekniikka (R&T) sekä autokauppa, urheiluvälineitäkin ohessa. Ruokakauppa mukaan lukien ravintolapalvelu Kespro on vakaa kassavirran lähde, R&T ja autokauppa syklisiä.

Taloudellisesti Kesko on tyypillinen defensiivinen kassavirtayhtiö osinkoprofiililtaan vahva ja pääosin nouseva. Kapeistakin marginaaleista jää rutkasti jaettavaa, kun pääomaa tarvitaan nuukasti.

Tuotto-odotus muodostuu pääosin vakaasta tuloksesta ja osingosta, ei voimakkaasta kurssinoususta – joskus tosin sitäkin hypen iskiessä.

Keskolle on tuonut hiukan päänvaivaa Suomen päivittäistavarakaupan varsin kilpailtu markkina, vaikka pelureita vain muutama tärkeä. S-ryhmä on ollut rakenne-etulyöntiasemassa etenkin osuuskauppamallin, halvemman kustannusrakenteen ja verkoston kautta.

Kesko on joutunut altavastaajan rooliin, mutta kompensoinut tilannetta tehokkuus- ja konseptiparannuksilla sekä panostamalla premium-, erikois- ja valikoimaohjattuun segmenttiin. Markkina-aseman säilyttäminen on silti tehnyt tiukkaa.

R&T kasvun ajuri ulkomaita myöten

Lisäksi PT on tahmaillut aika lailla Suomen ankeissa olosuhteissa, kun kuluttajat säästävät ja hintakilpailu rassaa katteita. Vielä enemmän ahdinko on painanut R&T:tä rakennuslaman yltäessä historialliseen syvyyteen.

R&T-segmentin piristyminen ja kv-laajentuminen muodostavat keskeiset käännevivut. Kesko on tarkoituksellisesti hakenut kasvuakin juuri R&T:stä myös ja jopa etenkin kansainvälistymisen kautta, ja vieläpä hyvään aikaan suhdanteen näkökulmasta muutaman viime vuoden aikana etenkin Tanskassa.

Ala on tuskaillut vaikeuksia ja arvostukset painuneet. Tämä on antanut yhtiölle mahdollisuuden ostella hyviä toimijoita heikossa markkinaympäristössä, siis hinnoittelun kiusaamatta.

Davidsen on Keskon isoin liike Tanskassa ja ylipäänsä. Kuva: Davidsen

Mainioita liikkeitä, kun sen voi tehdä tarpeeksi matalalla riskillä omaan kassaan ja suhdannekäänteeseen luottaen. Markkinat ovat nyrpistelleet, minkä takia osaketta sai välillä aivan polkuhintaan kuin huomista ei olisi.

Korkotason lasku kun tyypillisesti virkistää rakennuspuolta usein äkkiäkin, nyt sitä jarruttivat geopoliittiset ryminät ja Suomen vientivetoisen talouden sitkeä jumi. Se alkoi tuntua liki pysyvältä olosuhteelta.

Joulukuussa jysähti

Itse olen Keskon syklisen puolen elpymistä odottanut kieli pitkällä jo turhautumiseen asti, mutta odotuksesta sinänsä tinkimättä. Oireita on ollut jo aiemmin ja tänään posahti siimaan kunnon hauki, kun yhtiö tiedotti joulukuun myyntiluvut.

Rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynti kasvoi hurjan +17,9%, vertailukelpoisestikin +8,3%, rautakaupan +26,2% ja vertailukelpoisesti +6,2%.

Teknisen kaupan myynti kasvoi vertailukelpoisesti +10,1 %, josta Suomessa +7,4%, Ruotsissa +15,6%, Norjassa +6,1% ja Tanskassa +11,2%.

Autokauppakin +12,3%. Kohennus ulottui niin uusiin kuin käytettyihin ja palveluihin.

Koko konsernin myynti oli joulukuussa 2025 yhteensä 1 060,5 milj. euroa, kasvua + 9,3%. Sitä sievistää tosin pari ylimääräistä kauppapäivää, vaikuttava tulos silti.

Tanska on Keskon mitassa iso ostovoimainen markkina. Kuva: Kesko

Sopuhintainen edelleen

Mutta hunajaa tulvii juuri tuo kauan kaivattu R&T:n elpyminen. Sen pitäisi nyt kestää monta monta kvartaalia, ellei geopolitiikan voodookaksikko Putin & Trump tapa taas noususuhdannetta.

Osake kipaisi päälle 20 euron, mutta ei se kallista likikään ole vielä aikoihin. R&T voi petrata tulostaan todella paljon, niin huonoon happeen se pääsi taantumassa.

Marginaalit heittelevät segmentissä toisessa mitassa kuin päivittäistavarassa yltäen pulleina aikoina eri metriluvuille kuin PT. Ja joka sekin vetää taas paremmin.

Ostopaikka vahvasti edelleen. Ja jos löytyy salkusta niin malttia vain eli pikavoittojen napsimisesta pidättymistä.

Tämä suhdannekierron osa kestää normaalisti ainakin vuoden ja tämän konttaamisen liki ennätyksen päälle luultavasti selvästi kauemmin. Kansa on jemmannut rahaa tileille historiallisen paljon ja kohta uskaltanee sen pistää liikenteeseen.

Pörssihaukassa on kahden viikon tutustumistarjous ilmaiseksi ja sitoumuksetta

Vastaa

Related Posts

Yhteiskunta

Suomen taloudelliset ohjauskäytännöt kuuluvat maailman huonoimpiin, olemme euroalueen musta lammas

Vuosittaisen vaihtotaseen sitkeä vaje osoittaa (kuva), että Suomi on muutamaa poikkeusvuotta lukuunottamatta kokonaisuutena (valtio+kansalaiset+yritykset) velkaantunut jo vuodesta 2011 alkaen. Velkarahat on käytetty huonosti, työttömyytemme on