Sergion listan päivitys

http://www.piksu.net/analyysit/sergion-lista

Nousussa:

  • Telia Company AB
  • Citycon Oyj
  • Nordea Bank AB (publ) FDR
  • Technopolis Plc
  • ABB Ltd
  • Aspo Plc
  • Sampo Plc A
  • Vaisala Corporation A
  • Elisa Corporation
  • Teleste Corporation

Laskussa:

  • KONE Corporation
  • Hennes & Mauritz AB, H & M ser. B
  • Metso Corporation
  • Etteplan Oyj
  • Kesko Corporation B
  • Neste Corporation
  • Cargotec Oyj
  • Konecranes Plc

4 thoughts on “Sergion listan päivitys

  1. Ostamisesta ja myymisestä?

    Miten usein Sergio muokkaat salkkusi sisältöä? Pisteytys näyttää muuttuvan aika ahkerasti, ja salkussasi on sen verran tavaraa, että ostoja ja myyntejä sen perusteella tulee usein. Kiinnostaa senkin takia, että itse en kovin usein enää käy kauppaa pitääkseni kustannukset kurissa,  vaikka seuraan ahkerasti kurssien liikettä. Tietysti sekin vaikuttaa, millaisella komissiolla kauppaa voi tehdä. Piensijoittajan ongelmahan on, että pitäisi hajauttaa kuten kaikkien, mikä taas johtaa osake-erien suhteellisen pieneen kokoon suhteessa kaupankäynnin kustannuksiin.

    Heikki 

  2. Nousussa ja laskussa firmat

    Nousussa ja laskussa firmat muuttuvat aika usein. Paljon tämä johtuu kurssitasojen vaihtelusta.

    Mielestäni muuten 10 kärjessä olevat firmat eivät muutu kovinkaan usein.

    Käyn kauppaa aika vähän, ehkä noin yksi kauppa/kk. Myyn vain jos olen menettänyt uskoni firmaan. Pyrin ostamaan vain hyviä firmoja. Enkä pelkästään oman listani perusteella. En olisi esimerkiksi koskaan ostanut Konetta tai Applea, jos katsoisin vain numeropuolta.

     

  3. Kiitos

    Olen vähän samoilla linjoilla kaupankäynnin suhteen nykyään, vaikka pelurinluonne ja kurssien aktiivinen tutkiminen toiseen suuntaan houkuttaa. Vaikeaa hommaa se on jo kustannusten takia.

  4. Henkilöstöoptiot

    Minulle tuota pelipuolta edustavat henkilöstöoptiot, joita olen harrastanut pitkään. Näiden hinnoittelussa on usein virheitä. Vipuvaikutuksen avulla niiden arvo nousee/laskee joskus 10 kertaa osakkeen kurssiin verrattuna. Joskus tietysti käy niinkin, että niiden juoksuaika loppuu ja ne muuttuvat arvottomiksi. Yleensä näissä on kuitenkin useampi vuosi merkintäaikaa.

    http://sinisaariconsulting.com/Hoptiot.html

     

     

     

     

     

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Koskisen sektorinsa helmi? Ehkei sittenkään

Helsingin osakeindeksikin vaihteeksi jäähtyy etenkin sitä AI-buumin voimalla nostaneen Nokian ottaessa jo kunnolla osumaa – erittäin hyvästä syystä jos minulta kysytään. Monella sektorilla ja varsinkin meikäläisittäin elintärkeässä metsäteollisuudessa

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.