Sinkkujen ja kahden hengen vuokra-asunnot ovat kysytyimpiä

   Tilastokeskuksen tuore julkistus kertoo vahvasti vuokramarkkinoiden muutoksesta. Vuodesta 2005 lähtien vuokralla asuvien henkilöiden määrä on laskenut 50 000 hen-kilöllä. Samaan aikaan vuokra-asuntokuntien määrä ja kysyntä ovat kasvaneet koko 2000-luvun ajan. Vuokra-asumisen suurin kysyntä on selkeästi yhden ja kahden hen-gen kotitalouksilla, toteaa VVO:n toimitusjohtaja Jani Nieminen.

   Vuokra-asuntohakemuksissa kaksi kolmesta hakijasta hakee yksiötä tai kaksiota. Kolmella neljästä hakijasta on mainittuna kaksio hakemuksessaan. Uusien vuokra-asuntojen toteutuksen kannalta tämä trendi pitäisikin ottaa entistä vahvemmin huo-mioon jo kaavoitusvaiheessa, jatkaa toimitusjohtaja Nieminen.

Tilastokeskuksen mukaan keskimääräinen asuntokunnan keskikoko Suomessa vuonna 2000 oli 2,21 henkilöä ja 2,07 henkilöä vuonna 2011. Vuokra-asumisessa vastaavasti vuonna 2000 asuntokunnan keskikoko oli 1,85 henkilöä ja 1,65 henkilöä vuonna 2011. Vuoden 2011 lopussa 24 % väestöstä asui vuokralla.

Tuotannon olisikin entistä vahvemmin vastattava kysyntään. Jo pitkään olemme pu-huneet, että esimerkiksi Helsingissä yhä osittain sovellettava 75 neliömetrin keskipin-ta-alan vaade ei vastaa vuokra-asumisen kysyntää. Vastaavasti autopaikkojen tarve hyville sijainneille toteutettavissa kohteissa on nykynormeja pienempi ja VVO:lla on hyvät kokemukset autottomien talojen kokeiluista, toteaa Nieminen.

Pääkaupunkiseudun huutavaan asuntopulaan olisikin löydettävä kysynnän mukaisia ratkaisuja. Pyrittäessä kohtuuhintaiseen vuokra-asumiseen, on varmistettava, että tuotetaan kysynnän mukaisia asuntoja ilman ylimääräisiä rakentamismääräyksistä tai kaavoituksesta johtuvia kustannuksia.

Nieminen muistuttaa, että rakentamisen kustannuksia aiheuttavat autopaikkamäärä-ykset ovat enimmillään lähes 1 000 €/krsm2, kaavoittajan vaatimukset monimuotoi-suudesta 250 €/krsm2, jatkuvasti kasvavat yhteistilavaatimukset noin 200 €/krsm2 ja esteettömyysmääräykset noin 150 €/krsm2. Näistä löytyisivät suurimmat säästökoh-teet, toteaa Nieminen.

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka