Suomalaisten yritysten tulokset ja osingot ovat yllättäneet iloistesti

Suomalaisten yhtiöiden tulokset ovat parantuneet ja kaksi kolmasosaa yrityksistä kasvattaa osinkojaan selviää Nordean katsauksesta (video oikealla).

Maailman osakemarkkinoiden hermoilun taustalla ovat muun muassa:

  • USA:n heikentyneet talousluvut
  • raaka-aineiden hinnan lasku
  • keskuspankkien toimeettumuus
  • Eurooppalaisiin pankkeihin kohdistuva epäluottamus

Hermoilun taustalla ei ole mitään yksittäistä selittävää tekijää.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kannattaisi siirtyä tuottojen verottamisesta varallisuusverojen (esim. kiinteistövero) suuntaan

Pääomatuloveron ja/tai yhteisöveron osittainen korvaaminen varallisuusverolla (esim. kiinteistöverolla) olisi OECD:n mukaan järkevää. Tällä kannustettaisiin talouselämää uudistumaan ja panostamaan kasvuun ja tuottavuuteen.

Kaikki verot haittaavat jotain toimintaa

Yhteiskunta

Suomalaisten mielestä olisi tärkeää saada yrittäjiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään liian huonona

Suomalaisista 89 prosenttia ajattelee Suomen tarvitsevan kipeästi paljon enemmän kasvavia yrityksiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään huonona. Yli puolet suomalaisista (53 %) ja 64% yrittäjistä ajattelee,