Tallinna Kaubamaja Q3: Voisi olla parempikin.

Talinna Kaubamajan Q3 tulos oli mielestäni lievä pettymys. Osakekohtainen tulos laski  kolmoskvartaalilla 0.17€/osake vuodentakaisesta 0.19€ tasolta. Liikevaihto oli kuitenkin 4.9% nousussa Q3:lla ja 7.6% yhdeksän ensimmäisen kuukauden ajalta, mikä on hieman hitaampaa kuin Viron yleinen 14.1% vähittäismyynnin kasvu kahdeksan ensimmäisen kuukauden ajalta.

Katteet ovat n. 1% laskussa. Pääroolissa on epäilemättä konsernin Selver-supermarkettiketju jonka liikevaihto on 243.1 Meur (9kk) eli 71.4% koko konsernin liikevaihdosta.

Osakekohtainen tulos viimeisten 12kk:n ajalta on 0.52€, joten nykykurssilla P/E on n. 10.5. Vertailun vuoksi esim. Tesco: 9.1, Kesko: 15 ja Metro AG : 22.

Kaubamaja ei ole enää joukon halvin, mutta puolustaa milestäni edelleen hyvin paikkaansa. Ratkaisevaa on Viron talouden kehitys ja siihen liittyvä kuluttajien luottamus. Q4 on vähittäiskaupassa aina erittäin tärkeä, etenkin tavarataloille.

Omassa salkussani Kaubamaja jatkaa joulumyyntilukuja odotellessa toistaiseksi "pidä" luokituksella.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,