Tallinna Kaubamaja Q3: Voisi olla parempikin.

Talinna Kaubamajan Q3 tulos oli mielestäni lievä pettymys. Osakekohtainen tulos laski  kolmoskvartaalilla 0.17€/osake vuodentakaisesta 0.19€ tasolta. Liikevaihto oli kuitenkin 4.9% nousussa Q3:lla ja 7.6% yhdeksän ensimmäisen kuukauden ajalta, mikä on hieman hitaampaa kuin Viron yleinen 14.1% vähittäismyynnin kasvu kahdeksan ensimmäisen kuukauden ajalta.

Katteet ovat n. 1% laskussa. Pääroolissa on epäilemättä konsernin Selver-supermarkettiketju jonka liikevaihto on 243.1 Meur (9kk) eli 71.4% koko konsernin liikevaihdosta.

Osakekohtainen tulos viimeisten 12kk:n ajalta on 0.52€, joten nykykurssilla P/E on n. 10.5. Vertailun vuoksi esim. Tesco: 9.1, Kesko: 15 ja Metro AG : 22.

Kaubamaja ei ole enää joukon halvin, mutta puolustaa milestäni edelleen hyvin paikkaansa. Ratkaisevaa on Viron talouden kehitys ja siihen liittyvä kuluttajien luottamus. Q4 on vähittäiskaupassa aina erittäin tärkeä, etenkin tavarataloille.

Omassa salkussani Kaubamaja jatkaa joulumyyntilukuja odotellessa toistaiseksi "pidä" luokituksella.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Jyrkin Listalle tuloskierroksen muistiinpanoja

Olen lisännyt Jyrkin Listalle kvartaalitulosten muistiinpanot. Aluksi muistiinpanoja on tehty laatuyhtiöiden listan osakkeille ja tarkoitus on laajentaa muistiinpanoja myös suurimpien Suomi-yhtiöiden osakkeille. On todennäköistä, että

Talous Yhteiskunta

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallia (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy tammikuussa 2027.
Ruotsin