Tulikuuma pörssivinkki Alma Medialta

Sijoittaminen

Nuori nainen kertoo tuoreimmat osakeostonsa: First Republic Bank. Teksti on julkaistu huhtikuun jälkipuoliskolla ja tämä vinkki on toki maksumuurin takana. Nyt sen vinkin paljastin, paha juttu. Julkaistu tosin jo aiemmin twitterissä.

Perusteita ei avata. Veikkaan, että hinta oli ”halpa”, kun se jo huhtikuun alussa oli romahtanut 90 %, konsensussuositus tosin oli ”underperform”.

Tarkoitus ei ole missään nimessä vinoilla ostajalle, sillä me kaikki sijoittajat teemme virheitä. Mutta Alman Median osakkeenomistajana päivittelen, miksi ihmeessä tällaisia juttuja julkaistaan.

AP

TE

Kuvan lähde

2 thoughts on “Tulikuuma pörssivinkki Alma Medialta

  1. JV
    väärä kuvitus.
    Se olennanainen, se nainen miss’? 😉

    1. No, pyrin ko. henkilöä olemaan tuomatta kovin paljon esiin. Ja oikeastaan en nyt niin kauheasti ole kiinnostunut esim. Warren Buffettistakaan.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä