Virkamieskunnan viestit tulevalle hallitukselle antavat hentoja viitteitä osaavasta virkamieskunnasta

Yhteiskunta

Virkamieskuntamme korkein johto, kansliapääliköt, ovat koonneet viestit tulevalle hallitukselle. Kansliapääliköiden näkemykset antoivat paikoin osaavan kuvan virkamieskunnastamme:

  • Alhaisen syntyvyyden aiheuttamiin oireisiin oli tarjolla maahanmuuton lisäämistä ja työurien pidentämistä. Mutta ei sanaakaan kannustavista keinoista, joilla itse ongelmaa, alhaista syntyvyyttä, voisi korjata. Luultavasti tältä osin puuttui osaamista.
  • Talouskasvun eväiden vahvistaminen mainittiin. Kansliapääliköiden mielipiteet vaikuttivat hajaantuvan suhteessa keinoihin joilla tuota vahvistamista tehdään. Teknologisista muutostrendeistä oli tunnistettu digitaalinen infrastruktuuri ja vihreä siirtymä. Osa (tai yksi) kansliapääliköistä halusi siirtää osaavilta lisäarvoa tuottavilta kansalaisilta resursseja valtion tukiaisina näille sektoreille. Osa (tai yksi) puhui mielummin yrittäjyyden ja työnteon kannusteiden lisäämisestä ja vastaavasti sosiaaliturvan järkeistämisestä keinona lisätä kannusteita kasvulle.
  • Sosiaaliturvan järkeistäminen tarkoittanee sitä että valtion rooli nähtäisiin enemmän perustoimeentulon takaajana kuin kaikkien tukijana. Sisältö jäi kuitenkin hämäräksi.
  • Virkamieskunta halusi valtioneuvoston johdolla parantaa lainsäädäntöresusseja. Tämä sinänsä hyvä tavoite on ristiriidassa terveen vallanjaon kanssa. Nuo lainsäädännölliset resurssit pitäisi tavalla tai toisella olla eduskunnan alaisuudessa eikä operatiivista käytännön toimintaa lainsäädännön puitteissa tekevällä virkamieskunnalla ja hallituksella. Lainsääsäädäntövaltaa (sääntöjen määrääminen) pitäisi olla eduskunnalla eikä sitä pitäisi kohtuuttomasti valuttaa operatiiviselle käytännön johdolle.
  • Tasa-arvoisuudesta puhuttiin. Ei ollut puhetta tasapuolisesta työn- ja pääomatulojen verotuksesta (tasaverosta) jolla saataisiin aikaan kansalaisten tasapuolinen kohtelu. Väläyteltiin kyllä aihetta, kannustinloukut, joka taitanee tarkoittaa sitä että parannetaan joitakin vero- ja tuki- politiikan pahimpia vääristymiä. Varsinaista ydinongelmaa, paljon työtä tekeville ja yrittäville määrättyjä muita suurempia veroprosentteja, ei mainittu.

Tilaisuuden tallenne (videon alussa on vähän tyhjää):

2 thoughts on “Virkamieskunnan viestit tulevalle hallitukselle antavat hentoja viitteitä osaavasta virkamieskunnasta

  1. >on ristiriidassa terveen vallanjaon kanssa

    Se todellakin on sitä. Eduskunnan pitää aina päättää näistä eikä minkään operatiivisen tahon, koska pukkia ei saa koskaan päästää kaalimaan vartijaksi.

  2. Eduskuknnan päättäjät, kansanedustajat, ovat lainsäädännön osaamisen kannalta tavallisen kansalaisen tasoisia tai ehkä aavistuksen verran fiksumpia. Siellä on ansioituneita hiihtäjiä, painonnostajia, sairaanhoitajia, hitsaajia ja muita osaavia ihmisiä. Heiltä ei kuitenkaan voi edellyttää sitä osaamista jota tarvittaisiin hyvässä hallinnossa ja lakitekstien muotoilemisessa. Heidän osaamisensa on kansaan tuntemusten ymmärtämisessä ja kansan suosion saavuttamisessa.

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa