One thought on “Viro: ”phoenix arises from the ashes””
Comments are closed.
Comments are closed.
Lomakiinteistö halutaan suuren kaupungin liepeiltä, läheltä kaupunkiasuntoa. Korkeimpia hintoja maksetaan Helsingin lähiympäristössä ja lounais-Suomen saaristossa. Tiedot selviävät maanmittauslaitoksen kauppahintatilastosta. (lisää…)
HS toi julki näkemyksen, jonka moni EU:n pikkupoliitikko juuri nyt allekirjoittaa, vähemmän aseita USA:sta.
Oikeastaan jo ennen F-35:n hankintapäätöstä Suomen johtava sotilasasiantuntija P. Haavisto ilmoitti kannattavansa
Donald Trump on yhtenä kauppasotansa elementtinä väittänyt ympäri maailmaa yleisen arvonlisäveron eli ALV:in sortavan Yhdysvaltoja, koska siellä ei liittovaltion tasolla kyseistä veroa käytetä. ALV on
TT:n lista perustuu yritysten ilmoittamiin eri tunnuslukuihin ja tulostietoihin liiketoimintasyklien yli. Suurimmat painoarvot ovat ns. omistajan tuloksen, liikevaihdon kasvun ja oman pääoman kehityksellä läpi syklin.
Eesti ja Balttia on sijoitusmahdollisuus
Eesti on mielestäni todellakin sijoitusmahdollisuus, nyt kun rakentaminen ja asuntomyyntikin on hitaasti käynnistynyt kuten ilmenee J. Peltomäen mielenkiintoisesta Eestin reaalitalouden ilmiöitä kuvaavasta blogista. Eestin BKT :kin on kasvanut jo pari kvartaalia ja pörssikurssit nousseet viime kesästä 2009 alkaen, jolloin minäkin aloin taas ostaa ensisijaisesti eestiläisiä ja toissijaisesti liettualaisia osakkeita Nasdaq OMX Baltic pörsseistä.
Eesti-salkussani ovat nyt mm. rakentamis- ja kiinteistöalaan liittyvät täysin tai osin liittyvät Merko Ehitus, Harju Elekter, Arco Vara sekä Baltian suurin matkailuyhtiö Tallink, kasino- ja hotelliyhtiö Olympic Entertainment sekä elintarvikeyhtiö Premia Foods. Kaikkien kurssit ovat nousseet erittäin tai kohtuullisen hyvin ostojen jälkeen ja nousuvaraa näyttää vielä riittävän hyvin kun vertaa kursseja ja indeksejä vaikkapa vuoden 2007 puolivälin kursseihin ja indekseihin sekä nykyisiin Eestin BKT:n kasvuennusteisiin ja teollisuuden ja palveluiden hintakilpailukykyyn.
Lisäksi olen sijoittanut liettualaisiin osakkeisiin Liettuan ollessa talouden lamasta nousussa jonkin verran Eestiä perässä. Liettualaisista osakkeista olen viimeisen vuoden aikana valinnut salkkuuni merikuljetusyhtiö Limarkoa, maatalousyhtiö Linas Agroa, maitotuoteyhtiö Pieno Zwaigzdesia, Rokiskio Suris juustolaa ja huionekalujen sopimusvalmistajaa Vilniaus Baldaita. Osinkotuottoyhtiö Teo (ennen Lithuanian telecom) on ostoharkinnassa.
Uskaltaisinpa melkein suositella muillekin harkittavaksi OMX Nasdaq Balticin Tallinnan ja Vilnan pörsseistä poimittaviin osakkeisiin sijoittamista, ainakin sillä oletuksella ja edellytyksellä, että kaksoistaantumaa, joka vaikuttaisi Balttiaankin, ei Euroopassa tule !