Muutamien maiden osakkeet ovat houkuttelevan edullisia

Osakkeet ovat kohtuuhintaisia selviää iShares:n kokoamista MSCI indeksien P/E ja P/B arvostustasoista ja Suomen osakkeet kuuluvat kehittyneen maailman edullisimpiin. Meitä edullisempia markkinoita P/E suhteella mitattuna ovat Venäjä, Italia, Puola, Singapore, Etelä-Korea sekä Kiina.

MSCI osakeindeksien arvostustasoja (Lähde: iShares)

Pohjoismaat eivät muodostayhtenäistä ryhmää. Tanskan osakkeet kuuluvat yhdessä Intian, Mexikon, Chilen ja USA:n kanssa kalleimpiin kun taas muiden pohjoismaiden arvostustasot ovat maltillisempia.

Yleisesti ottaen beta kertoimella mitattu korrelaatio S&P indeksiin on korkea. Lähes kaikkien maiden indeksit seuraavat S&P500 indeksiä voimistaen heiluntaa. Ainoastaan Japanin ja Turkin osakkeet muodostavat jonkinlaisen turvasataman.

P/B arvostustasot eivät välttämättä ole niin vertailukelpoisia keskenään olemme Suomessa tottuneet. Eri maiden kirjanpitokäytännöt ja omaisuusarvojen (esim kiinteistöjen) käyvät arvot poikkeavat toisitaan ja emme voi odottaa täyttä vertailukelpoisuutta. 

Kaikki arvot on laskettu viimeisen vuoden osavuotiskatsausten perusteella eivätkä sisällä subjektiivista arviota tulevasta kehityksestä.

 

 

 

One thought on “Muutamien maiden osakkeet ovat houkuttelevan edullisia

  1. """Yleisesti ottaen beta kertoimella mitattu korrelaatio S&P indeksiin on korkea. Lähes kaikkien maiden indeksit seuraavat S&P500 indeksiä voimistaen heiluntaa."""

    Yleisesti ottaen beta-kertoimella mitattu korrelaatio S&P-indeksiin on korkea. Lähes kaikkien maiden indeksit seuraavat S&P500-indeksiä voimistaen heiluntaa.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Paska osuu osakemarkkinoilla tuulettimeen joko syksyllä tai keväällä

Tarkoitan otsikossa sitä, että Yhdysvaltojen S&P500 indeksin nopeat pörssilaskut tapahtuvat yleensä joko syksyllä tai keväällä. Laskut voivat jatkua, mutta noina aikoina ne yleensä jyrkkenevät nopeasti.

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä