Suomalainen Jolla Sailfish älypuhelin lähtee valloittamaan Aasian markkinoita

Suomalaisen älypuhelinliiketoiminnan lippulaiva, Jolla Oy, haastaa tuotteellaan Sailfish OS alan suuria kilpailijoita ja lanseeraa tänään 3 Hong Kong -operaattorin kanssa Sailfish OS -puhelimen Hong Kongissa.

”Olemme erittäin innoissamme tuomassa Jollaa ensimmäisenä operaattorina Aasiaan”, Jennifer Tan, Hutchison Telecommunicationsin operatiivinen johtaja kommentoi. ”Uskomme, että Jolla on erittäin kiinnostava vaihtoehto älypuhelinten käyttäjille, jotka hakevat uutta ja tuoretta mobiilikäyttökokemusta. 3 Hong Kongin erinomainen 4G-verkkotarjooma yhdistettynä Jollan yhteensopivuuteen Android-sovellusten kanssa tarjoaa ainutlaatuisen vaihtoehdon.” 

“Hong Kong on mobiilimaailman suunnannäyttäjä, ja olemme hyvin iloisia kumppanuudesta 3 Hong Kongin kanssa”, Antti Saarnio, Jollan hallituksen puheenjohtaja kommentoi. ”Tämä on Jollan ensimmäinen operaattorikumppani koko Aasiassa, ja 3 Hong Kong innovatiivisena operaattorina on meille paras kumppani tuoda Sailfish OS -käyttöjärjestelmä, vaihtoehto markkinajohtajille.”

Tietoa Jollasta
Jolla Oy kehittää mobiililaitteita ja avointa Sailfish OS -käyttöjärjestelmää, joka perustuu osin Nokian hylkäämään MeeGo-käyttöjärjestelmään. Jolla Oy perustettiin vuonna 2011, ja ensimmäiset Jolla-älypuhelimet tulivat markkinoille Suomessa marraskuussa 2013. Tällä hetkellä Jolla-älypuhelimia voi ostaa kaikkialla Euroopassa sekä pian Hong Kongissa ja Intiassa.
jolla.com 

Uskomme, että paras tapa luoda jotakin merkittävää on tehdä se yhdessä. Kehittäjä- ja faniyhteisöt ovat olleet alusta lähtien ideointimme, teknologiakehityksemme ja jatkuvuutemme sydän. Me kuuntelemme ja otamme vastaan palautetta – ilman yhteisön voimaa Jolla ei olisi olemassa.

Jollalla on noin 125 työntekijää ja toimipisteet Helsingissä (pääkonttori), Tampereella ja Hongkongissa.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8