Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

Asunnot ja metsä
2

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä kyseisessä ja monessa muussa as.oy:ssä. Liikekiinteistöille on voitu yhtiöjärjestyksessä määrätä jopa kolminkertainen vastike, jota edes KKO ei suostu sovittelemaan. Vapaaehtoinen sovittelu as.oy:n sisällä on aina konkurssia parempi vaihtoehto.

4 thoughts on “Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

  1. Olen joutunut seuraamaan toista samantapaista tilannetta:
    – yrittäjän omistamalle isolle liikehuoneistolle ei löytynyt vuokraajaa eikä ostajaa
    – liikekehuoneiston omistaja muutti sen asunnoiksi
    – mutta asunnot eivät menneet kaupaksi kun noihin asuntoihin kuului muita asuntoja suurempi osuus yhtiövastikkeista (kun niin siellä yhtiöjärjestyksessä oli niille liikehuoneistoille määrätty muita suurempi yhtiövastike)

    Yrittäjällä on edelleen nuo asunnot omistuksessaan ja yhtiövastikkeet juoksee. Tilanne ei ole hyvä.
    On asioita joissa moraalisesti oikeudenmukaisen ratkaisun löytäminen on mahdotonta. Tämä on yksi niistä. Joku joutuu kärsimään eikä kärsimykselle ole aina moraalista oikeutusta.

    Jopa kuolema kärsimyksin koituu monen kohtaloksi eikä sillekään ole helppoa keksiä moraalista oikeutusta. Samoin on monen muun asian laita.

    1. Olin HO:hon asti todistajana yrityksessä kohtuullistaa yhtiöjärjestystä as.oy:ssä, ei liittynyt vastikkeisiin eikä menestynyt. Jäin kantajien joukosta pois KKO:n päätökseen takia, josta tuttu kiinteistöjuristi varoitti – ihan ilmatteks.

      Yhtiöjärjestyksen muuttaminen on konstikasta ja aina löytyy vastarannan kiiski, ihan periaatteesta. Lakia pitäisi muuttaa!

  2. Yhdessä pienkerrostalossa isännöitsijänä ja hallituksessa liki 20 hikoilleena en edes yrittäisi yhtiöjärjestyksen muutosta hakea, ei onnistu.

  3. Yksityinen pysäköinninvalvonta, kuljettaja on vastuussa autostaan, ei omistaja, mutta koko toimiala nojaa omistajan/haltijan vastuuseen vaatimiseen. Kunnallisella puolella tilanne toinen.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo