Ammattimaista toimintaa…

 

Pikussa tehtiin viime kuussa kysely siitä, että pitäisikö sijoitusinformaation osalta luottaa ammattilaisiin vai amatööreihin. Vastaajista 66 % luottaa mieluummin amatööreihin, eikä varmaankaan syyttä. Ammattilaiset nimittäin elättävät itsensä ammattimaisuudellaan, joten heillä on aina itressi maksimoida omaa hyötyänsä.

Asunnonvälittäjät ovat varmaankin tunnetuimpia tunnetuimpia kotiinpäinvetäjiä. Mieleeni tulee kokemukseni oman asunnon osatamisesta. Tarjolla oli kaksi samanlaista asuntoa samasta talosta ja samalla kerroskorkeudella. Toisen myyjä oli välittäjä ja toisen myyjä oli yksityishenkilö ja näistä jälkimmäinen myi asuntoa 6 000 euroa halvemmalla. Tein nopean puhelintiedustelun molempiin suuntiin ja kyselin milloin asuntoon tulee putkiremontti?

Yksityishenkilö: tarkat tiedot mm. suunnitelmista ja alkamisajankohdasta

Kiinteistövälittäjä: "Tottakai se jossain vaiheessa tulee." Tätä seurasi asian vaikea kiertely ja sepittäminen…

Olipa siis aika ammattimaista toimintaa…

 

 

One thought on “Ammattimaista toimintaa…

  1. Amatöörit ei hämää

    Amatöörit ei puhu markkinointibullshittiä – ne puhuu yleensä totta.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Suurten yritysten liikevaihdot nousivat 0,8%, mutta liiketulokset laskivat 6,7%

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot nousivat Q2/2025 keskimäärin 0,8% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna, mutta liiketulokset (EBIT) laskivat 6,7%.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

SSAB

Asunnot ja metsä

Mökkikauppa on piristynyt, hinnat ja kauppamäärät nousussa

”Mökkikauppa käy vauhdikkaasti. Kesäkuussa loma-asuntoja myytiin kuukausitasolla eniten sitten vuoden 2022 kesäkuun”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa.

Keskimääräiset kauppahinnat olivat 135 000 euroa. Nousua viime