IFO:n suhdannebarometri kehoittaa siirtämään painoa korkosijoituksista osakkeisiin

Saksalaisen IFO instituutin mittaama suhdannekello visualisoi Saksan ja keski-Euroopan makrotaloudellisen tilanteen. Yleensä suhdannetilanne kiertää kellon lailla tätä nelikenttää:
Nousuvaiheessa (Upswing) odotukset ovat korkealla, mutta talous ei vielä kasva.
Korkeasuhdanteessa (Boom) sekä odotukset että kasvu ovat voimakkaita.
Laskusuhdanteessa (Downswing) odotukset ovat heikot, mutta talous kuitenkin vielä kasvaa
Lama (Recession) vaiheessa sekä odotukset että kasvu ovat heikkoja

Saksan suhdannekello kulki alkusyksystä kohti taantumaa, mutta suunta kääntyi lokakuussa. Joulukuun luvut olivat jo odotusten osalta selvästi parempia ja kello lähestyy vaaka-akselia. Kellon voidaan tulkita olevan kahdeksan tai puoli yhdeksän. Jos tämä pitää paikkansa niin hetki on otollinen osakeostoille ja korkosijoitukset pitää realisoida.

Osakkeiden hinnat ovat jo syksyn mittaan nousseet ennakoiden käännettä. Tämä on epätavallista. Yleensä pörssi ei ennakoi tulevaa kuin ainoastaan puoli vuotta etukäteen ja nyt näyttäisi siltä, että osakkeet ottivat kahden tai kolmen kuukauden varaslähdön. Vieläkään ei ole aivan varmaa oliko ennakointi ennenaikaista ja jatkuuko nyt käynnissä oleva muutos ilman takatalvea. 

Related Posts

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia