Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Salkun rakenne
2

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin (multiple linear regression sovellus) noin 5 osaketta Suomesta tai Ruotsista ja kenties tulevaisuudessa myös Tanskasta tai Norjasta. Verosopimusten huonon noudattamisen takia Tanskaa ja Norjaa toistaiseksi vältetellään.

Ostettavat ja myytävät osakkeet valitaan salkkuun sitten, kun suurin piirtein kaikki yritykset ovat kertoneet tuloksistaan. Kaikki valinnat tehdään tulostietojen perusteella. Q2 tulostietojen perusteella salkkuun tulivat seuraavat osakkeet:  Hoist Finance, TF bank, Avanza bank, Verkkokauppa.com, Digia, Axfood.

Kaikki yritykset eivät ole vielä raportoineet Q2 tuloksestaan ja salkkuun saatetaan vielä lisätä jokin niistä yrityksistä, jotka tulevien parin viikon aikana kertovat tuloksistaan.

Edelliset päivitykset:  Q1/2025

One thought on “Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

  1. ” Q2 tulostietojen perusteella salkkuun tulivat seuraavat osakkeet: Hoist Finance, TF bank, Avanza bank, Verkkokauppa.com, Digia, Axfood.”

    Kolme suurinta sijoitusta ovat Euroopan finanssiyrityksiä. Tekoäly näköjään seuraa hyvin tulostietoja, ja onkin valinnut hyvän toimialan sekä Euroopan menestysfirmat. Näihin ei kauppasota nyt vaikuta, joten näyttävät ”turvasatamilta” nykyisessä markkinatilanteessa..

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava