Nordea ennustaa Suomelle nollakasvua

Talous

Nordea ennustaa Suomelle nollakasvua tänä ja ensi vuonna. Yhtenä syynä heikkoon näkymään on tiukkana pysyvä rahapolitiikka, joka hidastaa kasvua lähes kaikissa länsimaissa. Lisäksi maailmantalouden ja samalla myös Suomen talouden ennustetta heikentävät Kiinan haasteet. Toisaalta vihreän siirtymän investoinnit ja ostovoiman paraneminen luovat näkymää Suomen tulevaan kasvuun.

 

”Vaikka inflaatiopaineet ovat selvästi laskusuunnassa, keskuspankit joutuvat vielä jonkin aikaa puntaroimaan, palaako inflaatio kestävästi tavoitetasoille. Työmarkkinakehitys on pysynyt vahvana niin Yhdysvalloissa kuin euroalueellakin, joten palkkapaineiden jatkuminen voi pitää inflaation koholla pitkään,” pääekonomisti Tuuli Koivu kertoo.

Maailmantalouteen saatiin kesällä huolestuttavia viestejä myös idästä.

”Kiinan talouden uudelleenkäynnistys tiukan koronapolitiikan ja sääntely-ympäristön kiristämisen jälkeen ei ole ollut helppoa. Sekä kotitaloudet että yksityiset yritykset pohtivat investointeja hyvin tarkkaan, mikä aiheuttaa ongelmia erityisesti Kiinan kiinteistösektorilla. Näin ollen kasvu hidastuu aiemmin odotettua jyrkemmin, mikäli selkeää muutosta maan elvytyspolitiikassa ja talouspolitiikan linjassa ei nähdä,” Koivu ennakoi.

Suomen talouskasvu hyytyy hyvän alkuvuoden jälkeen

Suomen kasvu on hidastunut kuluvan vuoden mittaan ja lähineljännesten näkymät ovat heikot. Kasvua on pitänyt yllä vahva palveluiden kysyntä. Samaan aikaan nettovienti on parantunut tuonnin supistuttua vientiä enemmän, kun tavarakulutus on vähentynyt ja kotimainen sähköntuotannon kasvu on vähentänyt tarvetta tuonnille.

”Vientinäkymät ovat heikot. Maailmantalouden heikkoutta heijastaen teollisuuden tilauskanta on supistunut, mikä ennakoi tavaraviennin ja sitä kautta teollisuustuotannon supistumista. Suomen vientikehitystä haittaavat erityisesti tärkeiden vientimaiden Ruotsin, Saksan ja Kiinan heikot kasvunäkymät”, ekonomisti Juho Kostiainen sanoo.

Rakentaminen supistuu, asunnoissa väliaikaista ylitarjontaa

Asuntokauppa käy edelleen erittäin huonosti, ja asuinrakennusten aloitusten määrä onkin tippunut neljänneksen vuodentakaisesta. Tämä ennakoi rakentamisen voimakasta supistumista tänä ja ensi vuonna. Asuntomarkkinoilla suurin hintojen korjaus on takanapäin ja korkojen nousu päättymässä, joten edellytykset asuntomarkkinan käynnistymiselle ovat olemassa.

”Viime vuosien vilkas rakentaminen on johtanut asuntojen väliaikaiseen ylitarjontaan. Asuinrakentaminen supistuu nyt voimakkaasti, mutta väestökasvu jatkuu kuitenkin vahvana kasvukeskuksissa tasapainottaen kysyntää ja tarjontaa,” arvioi Kostiainen.

Lue koko ennuste täältä.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa