OP suosittaa hyvän luottokelpoisuuden yrityslainoja

Sijoittaminen

OP:n Harri Kojosen mukaan talous heikkenee ja odotukset ovat alhaalla huolimatta siitä että keskuspankkien koronnostot ovat jatkossa maltillisempia.

Marraskuun sijoitustuotot olivat sekä korko- että osakesijoitusten osalta mukavalla tasolla. Korkosijoitusten tuot olivat pitkästä aikaa ilahduttavan positiivisia. Korkoinstrumenteissa on potentiaalia salkun heilunnan tasaajiksi ja tuloksen tuottajiksi. Korkojen nousun pitää toki ensin päättyä tai tasaantua.

OP painottaa edelleen hieman korkosijoituksia, joista hyvän luottokelpoisuuden yrityslainat ovat OP:n mielestä järkeviä.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Myrskyn silmässä eli ”Trump perääntyy aina”

Viime viikkoina ole saaneet seurata melko ainutlaatuista näytelmää pörsseisssä. Ensin  syvää epätoivoa – ”Trump onkin tosissaan”. Sitten seurasi Trumpin perääntyminen, ensin muun mailman, sitten Kiinan

Yhteiskunta

Yksityinen sektori on hylkäämässä työntekijöiden ja työnantajien kollektiivisen vastakkainasettelun

Yksityisen sektorin työntekijät eivät koe järjestäytymistä järkevänä ja Suomessa työmarkkinajärjestöihin kuuluminen vähenee kaiken aikaa selviää Anders Kjellbergin artikkelista ”Changes in union density in the Nordic