Suomen kilpailukyky on keskitasoa

Kevyttä Yhteiskunta

Suomi on Maailmanpankin mukaan kolmaskymmeneskolmas kun kilpailukykyä mitataan suorien ulkomaisten investointien määrällä suhteessa bruttokansantuotteeseen ja hieman keskitasoa heikompi, jos mittarina käytetään vaihtotasetta.

Suorat ulkomaiset investoinnit mittaavat maamme houkuttelevuutta yritysten silmissä kun taas vaihtotase mittaa vientiteollisuutemme suhteellista hintakilpailukykyä.

Suorat ulkomaiset investoinnit kertovat houkuttelevuudestamme yritysten silmissä

Oheisessa taulukossa on suorien ulkomaisten investointien määrä suhteessa bruttokansantuoteeseen. Suomen kaltaiset pienet maat pärjäävät tässä vertailussa hyvin. Pienessä maassa tarvitaan ja on tilaa kansainvälisille yrityksille kun kaikkea liiketoimintaa ei voida omin voimin rakentaa.

Virkamiespainoitteinen omistajaohjauksemme tuottaa niukahkosti omistajalähtöistä innovatiivisuutta ja siksi ulkomaiselle innovatiiviselle ja tuloksiin pyrkivälle johtajuudelle on tilausta. Valtiokapitalistinen järjestelmämme on tässä vertailussa etu. Ulkomaiselle innovatiiviselle pääomalle on tarvetta ja tilaa kun kotimainen pääomamme keskittyy raskaampaan teollisuuteen.

Pehmeitä arvoja mittaavat vertailut pitävät Suomea mukavana paikkana

Pehmeämpiin asioihin keskittyvät valtioiden väliset kilpailukykyvertailut kuten ETLA:n seuraama IMD vertailu antavat Suomesta hyvän kuvan. IMD vertailu ei ole kuitenkaan aina realisoitunut mitattavaksi vientimenestykseksi eikä suoriksi investoinneiksi eikä koulutettujen ihmisten maahanmuutoksi.

Kuva wal_172619 Pixabaystä

Related Posts

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia