Dividend

Tässä dokumentissa Eurexchangesta

kohdassa kolme sanotaan, että ” Underlying index Dow Jones EURO STOXX 50®Index Dividend (Dow Jones EURO STOXX 50® DVP).
Tässä dokussa dokussa stoxxin sivuilta on kerrottu kuinka lasketaan indeksi. Kappaleessa 3.1 on kerrottu miten lasketaan osingon määrä ja kappaleessa 3.2 on kerrottu miten siitä johdetaan (DVP=DA/D), missä DA osinko ja D on hintaindeksi.

Korkea osinkotuotto tarkoittaa, että markkinat eivät luota yrityksen tulevaisuuteen. Jos luottaisi niin hinnat olisi korkeammat. Tuossa liitteenä olevassa kuvassa laitoin osinkofutuurien vuosien 2012-2017 arvot. Huomataan, että tuo ero alkoi kasvamaan vuoden 2010 puolesta välistä. Jos katsotaan parhaita osingon maksajia niin http://www.stoxx.com/indices/index_information.html?symbol=SD3E niin siellä on selkeä yliedustus vakuutus- ja pankkiyrityksillä. Niiden loistavaan tulevaisuuteen ei luoteta. Huomataan, myös, että ei indeksi mene DAXin kanssa samaan tahtiin, dax nousi koko vuoden 2010, mutta osinko-odotukset aina välillä rojahtivat.

Related Posts

Yhteiskunta

Suomen taloudelliset ohjauskäytännöt kuuluvat maailman huonoimpiin, olemme euroalueen musta lammas

Vuosittaisen vaihtotaseen sitkeä vaje osoittaa (kuva), että Suomi on muutamaa poikkeusvuotta lukuunottamatta kokonaisuutena (valtio+kansalaiset+yritykset) velkaantunut jo vuodesta 2011 alkaen. Velkarahat on käytetty huonosti, työttömyytemme on