Talouden sektoreista parhaiten pärjää terveydenhuolto

Viimeisten kolmen kuukauden aikana eri sektoreiden osakkeet ovat globaalisti pärjänneet hyvinkin eri tavalla:

  • parhaiten ovat pärjänneet terveyspalveluita tuottavien yritysten osakkeet (IXJ)
  • suurin piirtein osakeindeksin kanssa samaa vauhtia ovat laskeneet teollisuus (EXI), teknologia (IXN) ja kulutustavarat (RXI)
  • materiaalit, raaka-aineet (MXI), rahoitussektori (IXG) ja metsäteollisuus (WOOD) ovat pudonneet kaikkein eniten

Näyttäisi siltä että pahin syöksy on ainakin hetkeksi tasoittunut, mutta on mahdoton sanoa milloin ollaan pohjalla. Kenties pohja on jo saavutettu – sen tietää vasta jälkeenpäin. En silti ostaisi ylikapasiteetin kanssa kamppailevaa metsäteollisuutta.  Sen sijaan esimerkiksi kuluttajatuotteita valmistavat yritykset voisivat olla mielenkiintoisempia – niiden P/E on nyt houkuttelevan alhaalla.

Oheisessa kuvassa on Yahoo:n (finance.yahoo.com) tuottamat vertailugraafit siitä miten eri sektorien globaleja indeksejä seuraavat  iShares ETF instrumentit (us.ishares.com/home.htm) ovat kehittyneet. Noteeraukset ovat vertailukelpoisia ja kuvaavat hyvin globaaleja sektori-indeksejä.  

2 thoughts on “Talouden sektoreista parhaiten pärjää terveydenhuolto

  1. Ja lääketeollisuus ei lähde yhtä voimakkaaseen nousuun

    Lääketeollisuus on ollut turvasatama. Tämän typpiset laman aikana kestävät sektorit eivät oikein jaksa nousta sitten kun talous lähtee uudelleen käyntiin. Minä en itse lähde enää tässä vaiheessa ostamaanmaan lääketeollisuutta.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft

Yhteiskunta

Aalto-yliopisto on ollut mukana mittaamassa eri maissa tapahtunutta tuloerojen muutosta

Tuloeroja mittaa niinsanottu gini mittari (alla oleva kuva gini mittarista on viitteellinen, mutta antaa silti jotain käsitystä tilanteesta). Äärimmäisyydet ovat tyypillisesti haitallisia ja estävät kehitystä.

Salkun rakenne Sijoittaminen

Uusi sivustoni

https://sepposinisaari.lovable.app/

Olen uusinut sivustoni ja sieltä löytyy useita sijoittajalle sopivia työkaluja ja materiaaleja.

Valitse painike ”Työkalut ja seuranta”
Osakeanalyysityökalu

sama mikä löytyy Piksusta osoitteesta https://piksu.net/sergio/
tietoa työkalun käytöstä