Asuntomarkkinat ovat synkässä tunnelissa, mutta näkyy jo valoa

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinoiden liikevaihto on puolet siitä mitä se oli pari vuotta sitten. Puoliintunut liikevaihto tarkoittaa:

  • pienempiä asunnon hintoja ja pidentyviä myyntiaikoja
  • kutistuvia liikevaihtoja asuntoja rakentaville (YIT, SRV, Lehto,…)
  • laskevat hinnat tarkoittavat kiinteistösijoittajien (Citycon, Kojamo, Ovaro….) omaisuuden sulamista

Asuntomarkkinoiden liikevaihto seurailee aika tarkkaan uusien asuntolainojen määrää, joka oli vielä pari vuotta sitten 2Mrd€ /kk tasolla. Nyt ollaan Suomen Pankin mukaan 1 Mrd€ /kk  tasolla (kuva).

Puoliintuva liikevaihto tarkoittaa alkuvaiheessa pidentyviä myyntiaikoja ja vähitellen päädytään hintapyyntien laskuun.  Kauppaa käydään laskevin hinnoin. Rakentajat ovat pidättäytyneet uusien kohteiden aloituksista ja sulattelevat myymättömien asuntojen varastoaan. Ajat ovat huonot lähes kaikille rakennuslan, asunnonvälitysalan ja kiinteistösijoitusalan toimijoille.

Tunnelin päässä näkyy kirkas valo

Näkyykö valoa tunnelin päässä ?  Näkyy valoa, mutta kuuluu lähestyvän pikajunan ärjyvä ääni. Korot ovat edelleen nousussa (kuva) tarkoittaen huononevia aikoja. Kaiken päälle tulee vielä eduskunnan kaavailemat asumistukien leikkaukset jotka heikentävät ensi vuodesta alkaen vuokralaisten maksukykyä ja asunnoista saatavaa vuokratuloa samaan aikaan kun asuntoon liittyvien velkojen korot nousevat.

Pikajuna on tosiaankin tulossa ja olemme tunnelissa.  Olemme Kelju K Kojootti ja nyt on asuntosijoittajan kojootin hetki.

 

Kuvan lähde:  Serbialainen tunneli

 

 

2 thoughts on “Asuntomarkkinat ovat synkässä tunnelissa, mutta näkyy jo valoa

  1. Kahdella ystävälläni on ollut asunto kummallakin jo yli vuoden myynnissä. Kauppa ei käy.

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan