Euron kallistuminen on syönyt kansainvälisen sijoittajan tuotot

Kansainvälisillä osakemarkkinoilla alkoi kesäkuun alussa pieni kesädroppi. Heinäkuu on tuonut pientä piristystä Suomeen ja Intiaan. Molempiin ovat syynä piristyvät paikalliset talousluvut ja teollisuuden luottamus.

Onko kesädropille hyvää syytä? Eipä taida olla. Korot ovat edelleen ennätysalhaalla eikä makrotaloudesta ole tullut huonoja uutisia. Osakkeet vaan tapaavat laskea kesäisin.

Euron kallistuminen on pitänyt tuotot negatiivisina

Euron kallistuminen on tuonut kansainvälistä hajautusta harrastavalle murhetta. Yllä olevassa kuvassa on osakkeiden hintakehitystä dollareina. Kehitys on euroina laskettuna vaatimattomampaa, jopa laskevaa. Euro on vuoden alun jälkeen vahvistunut peräti 10% suhteessa dollariin ja oheisia käyriä pitää pudottaa 10% verran jotta päästään Euroissa laskettuihin tuottoihin. Euroissa laskien vain Intia ja Suomi ovat tuottaneet positiivista tuottoa kansainväliselle sijoittajalle. 

Euroan arvo (Lähde: Barcharts)

 

Lisää tietoa: 

Piksun maaindeksit

Piksun valuuttasivut

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä